REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wiemy kto zaprojektuje i zbuduje Muzeum Józefa Piłsudskiego

  • Autor: PAP
  • 26 mar 2015 09:24
Wizualizacja Muzeum Józefa Piłsudskiego

Rozstrzygnięto przetarg na budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego. Konsorcjum wykonawców Strabag sp. z o.o., Strabag Ag. i Ed. Zueblin Ag. zwyciężyło w przetargu na budowę kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - poinformowało PAP w środę muzeum. Otwarcie budynku jest planowane jesienią 2017 r.

REKLAMA

Konsorcjum ma zaprojektować i wykonać nowy budynek muzealno-edukacyjny według koncepcji architektonicznej autorstwa dyrektora muzeum Krzysztofa Jaraczewskiego i Radosława Kacprzaka oraz rewaloryzację zabytkowej Willi Bzów. Wykonawca ma za zadanie także zaprojektowanie i zagospodarowanie całego terenu enklawy historycznej oraz wnętrz. Zwycięzca przetargu ma również zaprojektować i przeprowadzić prace w zakresie infrastruktury (m.in. drogi, sieci, przyłącza) oraz zapewnić wyposażenie dla strefy biurowej nowego budynku.

- Konsorcjum wykona projekt wielobranżowy, całą dokumentację techniczną. Docelowo koncepcja architektoniczna przewiduje powstanie trzech brył muzealnych. Obecnie jednak mamy zgodę na opracowanie dwóch z nich, gdzie znajdą się m.in. biura oraz części podziemnej, gdzie zostanie umieszczona przede wszystkim sala wystawowa - powiedział PAP dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Jak zaznaczył, obecnie placówka czeka na uprawomocnienie się postanowień przetargu, później będzie mogła być podpisana umowa z wykonawcą. - Termin realizacji jest przewidziany na 26 miesięcy. Najważniejsze, że muzeum ma być otwarte jesienią 2017 r. na 150. urodziny Józefa Piłsudskiego przypadające 5 grudnia. Zaraz potem rozpoczyna się rok 2018, w którym obchodzimy 100-lecie naszej niepodległości i liczymy, że muzeum będzie mogło odegrać ważną rolę w obchodach rocznicy - podkreślił Jaraczewski.

Muzeum Józefa Piłsudskiego mieści się w willi Milusin w Sulejówku, będącej darem od podkomendnych dla marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r. Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego został podpisany w listopadzie 2008 r. przez ministra kultury. Umowa przewiduje m.in., że całość inwestycji zostanie zrealizowana w ramach wieloletniego programu rządowego.

W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi Milusin i remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, Willi Otrando - tzw. Drewniaka, a także Willi Bzów. Integralną częścią muzeum ma być także oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu o powierzchni 5 tys. mkw., z przeznaczeniem na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka. Twórcy muzeum przedstawią postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa.

Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być wspólnie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza Milusina. Przed podpisaniem aktu powołania muzeum willa była udostępniona zwiedzającym jako Dom Pamięci Józefa Piłsudskiego. Fundacja odzyskała dworek od państwa w 2000 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY