REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wkrótce ruszy przebudowa dworca autobusowego według GRID Architekci

  • Autor: PAP
  • 12 maj 2015 20:45
Wkrótce ruszy przebudowa dworca autobusowego według GRID Architekci
fot. GRID Architekci

W lipcu ma ruszyć długo oczekiwana przebudowa dworca autobusowego na osiedlu Wieczorka w Piekarach Śląskich. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy obiektu - podał we wtorek piekarski magistrat.

REKLAMA

Planowany termin zakończenia inwestycji to 2016 rok. Nowy gmach ma całkowicie zmienić oblicze tej części miasta. Od rozpoczęcia robót do zakończenia inwestycji dworzec będzie wyłączony z użytku, przystanki będą przeniesione.

Jak przypomniała we wtorek rzeczniczka Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich Katarzyna Nylec, konkurs na koncepcję przebudowy dworca rozstrzygnięto w marcu ubiegłego roku. Wybrano wówczas pracę spółki GRID Architekci z Wrocławia. Ta sama firma wykonała wart ok. 100 tys. złotych projekt budowlano-wykonawczy. Lokalne władze planują, że sprzęt budowlany przy skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II z ul. Śląską pojawi się w lipcu.

Przebudowa dworca ma kosztować kilka milionów złotych. "Faktyczny koszt generalnego remontu będzie znany dopiero po wyborze wykonawcy wyłonionego w przetargu nieograniczonym" - powiedział naczelnik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich Andrzej Kopiński.

Zakres prac wymaga całkowitego wyłączenia dworca z użytku, a co za tym idzie przeniesienia przystanków autobusowych na teren okalający obiekt. "Wyburzymy istniejącą infrastrukturę, po to by wybudować przestrzeń publiczną od podstaw" - dodał naczelnik.

W zamyśle architektów przyjęte rozwiązanie, oprócz poprawy estetyki i obsługi pasażerów, ma stworzyć nową przestrzeń przed dworcem - porządkującą i ożywiającą ten fragment miasta. Ten efekt uzyskano dzięki przesunięciu budynku dworcowego w głąb działki.

"Poprzez to rozwiązanie zyskamy poprawę komunikacji pieszej i wyeliminujemy kolizję ruchu pieszego z manewrującymi autobusami. Na terenie dworca zaprojektowano siedem stanowisk postojowych dla autobusów" - wskazała Nylec.

Budynek dworca ma stanowić zwartą bryłę. W budynku przewidziano przestrzeń komercyjną, strefę obsługi pasażera, toaletę oraz część techniczną. Strefa obsługi pasażera - umiejscowiona od strony peronów - będzie podzielona na poczekalnię oraz Punkt Obsługi Pasażera. W poczekalni pojawią się tablice informacyjne, a podróżni skorzystają z wi-fi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY