REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Władze Zakopanego szykują rewolucję urbanistyczną Krupówek

  • Autor: PAP
  • 21 lut 2014 14:38
Władze Zakopanego szykują rewolucję urbanistyczną Krupówek
Krupówki, Fot. Jakub Jura/ Wikipedia

Władze Zakopanego chcą, by słynne Krupówki stały się Parkiem Kulturowym. Z ulicy mają zniknąć automaty do gier czy handel obnośny, ale zostaną stragany z oscypkami i "biały miś". Ma to uporządkować przestrzeń deptaku zeszpeconą reklamami i kramami.

REKLAMA

Przygotowany projekt uchwały, wzorowany na krakowskim, ma wejść pod obrady miejskich radnych w marcu.

"Za deptak dostajemy największe cięgi od turystów, architektów, komentatorów i mediów, więc najwyższa pora, aby zrobić tam porządek" - powiedział w piątek na konferencji prasowej wiceburmistrz Zakopanego Mariusz Koperski.

Przyznał, że impulsem do rozwiązania jednego z głównych problemów Zakopanego, było wprowadzenie Parku Kulturowego w centrum Krakowa. Projekt uchwały autorstwa burmistrza Zakopanego był konsultowany z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. Towarzystwem Opieki nad Zabytkami oraz Tatrzańską Izbą Gospodarczą.

Według założeń projektu uchwały Park Kulturowy ma objąć obszar od skrzyżowania Krupówek z ulicą Kościeliską, cały ciąg Krupówek wraz z przyległymi posesjami i częścią przyległych ulic, oraz Plac Niepodległości. Ponadto Park ma objąć wszystkie zabudowania, które znajdują się w najbliższym otoczeniu Krupówek. "Parkiem będą objęte nie tylko ulice i fasady budynków, ale i podwórka oraz cały obszar, który jest widoczny z przestrzeni Krupówek" - zaznaczył Koperski.

W projekcie uchwały znalazły się także zapisy o zakazie instalowania anten, masztów, głośników czy klimatyzatorów na elewacjach widocznych z Krupówek. Uchwała ma także wprowadzić zakaz handlu obnośnego, z automatów i tymczasowych stoisk oraz przyczep. Mowa jest także o zakazie eksponowania towarów na elewacjach, bramach i we wnękach budynków. Na mocy uchwały z deptaku mają też zniknąć automaty do gier zręcznościowych. "Takie widoki dały Krupówkom przydomek Bangladesz czy bazar. Najwyższa pora zrobienia z tym porządek" - podkreślił Koperski.

Wiceburmistrz chce także zakazać pozowania do zdjęć przebierańcom, którzy natrętnie nękają turystów i każą sobie płacić za fotografię. "To kompromituje i ośmiesza nasze miasto" - powiedział Koperski. Wyjątkiem ma być legendarny "biały miś".

Na obszarze Parku Kulturowego będzie zakaz instalowania obiektów tymczasowych z wyjątkiem ogródków gastronomicznych. Ale za zgodą miasta można będzie np. organizować plenerowe wystawy, imprezy kulturalne pod patronatem burmistrza. Na Krupówkach mają też zostać regionalne stragany z oscypkami.

W projekcie uchwały jest także zapis o zakazie zmieniania fasad budynków, co dotyczy kształtu, a nawet kolorystyki tynku.

Według projektu z Krupówek mają zniknąć wszelkie reklamy obnośne lub przyczepione do pojazdów. Znikną też instalowane na elewacjach banery, telebimy i bilbordy. Wszystkie szyldy będą musiały mieć odpowiednie proporcje i kolorystykę. Szyldy będą mogły wisieć tylko na wysokości parterów. "Chcemy wprowadzić przepisy dotyczące wielkości i kolorystyki szyldów reklamowych, a nawet kolorystykę parasoli i markiz w ogródkach gastronomicznych. Wolna amerykanka panująca w tym względzie obecnie na Krupówkach, niczemu nie służy" - zauważył wiceburmistrz.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY