REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wrocław: Konserwatorzy zabytków odsłaniają oryginał sprzed 400 lat

  • Autor: wroclaw.pl
  • 21 sie 2015 16:15
fot. Tomasz Walków, wrocław.pl

Milimetr po milimetrze odrestaurowywany jest najcenniejszy wrocławski portal z okresu późnego renesansu na kamienicy u zbiegu ulic Wita Stwosza 16 i Biskupiej 11 - informuje oficjalny portal miasta Wrocław.

REKLAMA

Efekt starań konserwatorów zobaczymy pod koniec sierpnia. Prace dofinansowuje gmina. Na rusztowaniu ponad dwa metry nad ziemią, konserwatorzy zabytków pracują już od lipca. Cierpliwie, milimetr po milimetrze odsłaniają to, co przez ostatnie 400 lat zostało zakryte i zamalowane na najcenniejszym dziś wrocławskim portalu z okresu późnego renesansu.

Historia portalu jest interesująca. Datowany jest na ok. 1580 r. Wykonano go z piaskowca w stylu manieryzmu włoskiego i niderlandzkiego. Obecnie należy do najcenniejszych tego typu obiektów we Wrocławiu - czytamy w portalu wroclaw.pl

- Trudno znaleźć we Wrocławiu portal tak bogato rzeźbiony z dekoracją w stylu manieryzmu - mówi Sławomir Bujak z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu.

Portal jest na kamienicy, która obecnie należy do Spółdzielczego Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego „Resurs”. Inwestor na remont portalu przeznaczył 48 tys. zł. 70 procent kwoty, czyli 33 tys. 600 zł, to dotacja gminy Wrocław. 

Więcej na wroclaw.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY