REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wrocław: przy Kosmonautów powstanie szpital z hotelem

  • Autor: wroclaw.pl
  • 29 lip 2014 15:57
Wrocław: przy Kosmonautów powstanie szpital z hotelem
Szpital przy Hirszfelda, Wrocław, fot. Janusz Krzeszowski, wroclaw.pl

O konieczności wybudowania nowego szpitala onkologicznego mówiło się od dawna. W obecnym, Dolnośląskim Centrum Onkologicznym, jest za mało miejsca. Pochodzące z połowy XIX w. budynki są w strefie nadzoru konserwatorskiego, co bardzo ogranicza możliwości przebudowy. Nowy szpital planuje Pracownia Projektowa Maćków.

REKLAMA

Nowy szpital będzie nowoczesny, przestronny i pomieści trzy razy więcej łóżek niż obecny szpital przy pl. Hirszfelda. Zostanie wybudowany na 10-hektarowej działce przy ul. Kosmonautów, po przeciwnej stronie nowego szpitala wojewódzkiego, który ma zacząć działać w grudniu.

– Myśleliśmy o pozyskaniu pobliskiej działki i rozbudowie DCO, ale miasto planuje na tym terenie tzw. trasę średnicową i nie ma takiej możliwości – mówi Grzegorz Stryjeński, wiceprezes zarządu spółki Nowy Szpital Wojewódzki, która będzie budować placówkę. - Gdy zapadła decyzja o budowie nowego szpitala, pod uwagę brano osiem lokalizacji, w tym jedna za Wrocławiem, w Zabrodziu. Najwięcej punktów zdobył jednak teren przy ulicy Kosmonautów we Wrocławiu. Jest płaski, duży, łatwo dostępny i dobrze skomunikowany z resztą miasta. Poza tym bez niespodzianek archeologicznych – podkreśla Grzegorz Stryjeński.

W nowej placówce znajdzie się łącznie 600 łóżek, a oprócz standardowej części medycznej (w tym ambulatorium) powstanie też oddział rehabilitacji (m.in. dla kobiet po mastektomii) oraz hotel dla pacjentów, którzy nie muszą leżeć na oddziale, ale wymagają codziennych zabiegów, takich jak chemia, oraz dla rodzin pacjentów. Spółka chce również wybudować pracownie badawczo-naukowe i laboratoria, w których prowadzono by badania genetyczne i pracowano nad nowymi metodami leczenia raka.

Inwestycja pochłonie według wstępnych wyliczeń ok. 400-500 mln złotych. Sposób finansowania nie jest jeszcze znany – czy będzie to kredyt, środki UE, środki z budżetu państwa czy województwa. Dokładniejszy koszt inwestycji będzie znany, gdy w pracowni architektonicznej Zbigniewa Maćkowa zostanie ukończona koncepcja urbanistyczna. Wtedy będzie wiadomo, czy wszystkie zaplanowane elementy szpitala zmieszczą się na działce. Termin zakończenia budowy planowany jest na 2019-2020 r.

Gdy powstanie nowy szpital, budynki po DCO na Hirszfelda zostaną wystawione na sprzedaż.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY