REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wrocławski dworzec zmieni się w przestrzeń wystawienniczą

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 paź 2015 09:57
Wrocławski dworzec zmieni się w przestrzeń wystawienniczą
fot. Steven Hromnak, flickr.com

Stolica Dolnego Śląska przypomni sobie i mieszkańcom o bogatej rodzimej tradycji szklarskiej. Już po raz czwarty startuje Europejski Festiwal Szkła „Play with Glass”, prezentujący publiczności różnorodność sztuki wykonanej ze szkła.

REKLAMA

Tegoroczna edycja Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” to przede wszystkim wystawa główna pt. „LOVE”, która tradycyjnie już usytuowana będzie w Sali Sesyjnej XIX-wiecznego Dworca Głównego we Wrocławiu. Ekspozycja obejmie 34 prace wykonane przez 17 zaproszonych artystów z 13 krajów Europy. Organizatorem jest Fundacja Fly Art. i Galeria BB.

- Cieszymy się, że ponownie możemy gościć Europejski Festiwal Szkła na dworcu we Wrocławiu. To kolejna ciekawa wystawa, którą można obejrzeć właśnie w tym miejscu i jedno z wielu wydarzeń organizowanych na dworcach należących do PKP S.A. – mówi Katarzyna Mazurkiewicz, rzecznik prasowy PKP S.A.

W ramach festiwalu odbędą się także wystawy towarzyszące, zorganizowane we wrocławskich galeriach. W Galerii SiC! BWA Wrocław swoje prace zaprezentują: Jana Hojstričova i Palo Macho ze Słowacji. W ramach wystawy „Debiut”, w Galerii Art trakt, zobaczymy prace studenta Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie - Michala Lacko, zarekomendowanego do udziału w „Debiucie” przez Palo Macho. W galeriach BB, Tyc Art Glass, Versus oraz w Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności i Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta odbędą się wystawy prac Ludwika Kiczury, Dąbrówki Idy Huk, Witolda Śliwińskiego oraz Agnieszki Bar.

W ramach festiwalu organizowane jest także otwarte dla publiczności międzynarodowe seminarium poświęcone europejskiej sztuce szkła. Odbędzie się ono w sali konferencyjnej Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności ASP we Wrocławiu. Realizowane są także liczne projekty, m.in.: „Szklana Witryna”, warsztaty szklarskie, spacer po Wrocławiu „szlakiem szklanej architektury”. Program festiwalu otworzy i zamknie wycieczka Szklanym Szlakiem Wrocław Stare Miasto, opracowanym w trakcie drugiej edycji festiwalu w ramach projektu „Szkło w Przestrzeni Miejskiej Wrocławia”. Chętni do udziału w tym niecodziennym spacerze wyruszą z przewodnikiem spod szklanej fontanny „Zdrój” zaprojektowanej przez Alojzego Gryta i obejrzą 16 obiektów szklanej architektury Wrocławia, wybranych przez autorów projektu z kilkudziesięciu szklanych realizacji znajdujących się w przestrzeń publicznej miasta: w kościołach, na placach i ulicach miasta.

W ramach Europejskiego Festiwalu Szkła odbywają się też warsztaty, które od wielu lat z powodzeniem prowadzi Anna Gałuszka. Zainteresowaniem uczestników i gości festiwalu będzie się na pewno cieszyć projekt „Szklana Witryna”. Realizowany po raz czwarty, zmobilizował studentów Katedry Szkła ASP we Wrocławiu do wspólnego działania. Wchodząc ze swoimi projektami w żywą przestrzeń miasta, mogą bezpośrednio skonfrontować się z odbiorcą swoich artystycznych propozycji. Witryna sklepu czy kawiarni, znajdująca się na uczęszczanej ulicy, stwarza bowiem dużo większe możliwości publicznego zaprezentowania pracy niż galeria czy muzeum. W tym roku w aż 13 wrocławskich witrynach pojawią się szklane dekoracje, m.in. w Ubieralni, w Salonie Royal-Bra, Starej Mydlarni, Antykwariacie Naukowym. Wystawę główną „LOVE” będzie można oglądać również w Galerii Miejskiej w Łodzi, w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze oraz w Galerii Miejskiej w Legnicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY