REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wrocławski szpital odzyskuje historyczny blask

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 paź 2015 11:18
Wrocławski szpital odzyskuje historyczny blask
Angel Care
Wrocławski szpital odzyskuje historyczny blask
Wrocławski szpital odzyskuje historyczny blask
Wrocławski szpital odzyskuje historyczny blask
Wrocławski szpital odzyskuje historyczny blask
Wrocławski szpital odzyskuje historyczny blask

Budynek szpitala położniczego przy ul. Dyrekcyjnej ma już oczyszczoną ceglaną elewację, a zabytkowy obiekt odzyskuje swój charakterystyczny wygląd. Trwają już prace przy wykonywaniu dachu i wykańczaniu wnętrz. Budowa pierwszego w Polsce kompleksowego centrum seniora Angel Care trwa od 10 miesięcy według projektu Modulor.

REKLAMA

Dawny szpital to połączone dwa budynki. Pierwszy, neogotycki, powstał pod koniec XIX wieku, natomiast drugi został dobudowany w latach 30. XX wieku. Miejski konserwator zabytków zgodził się na generalny remont i dostosowanie ich do nowej funkcji. Na jakim etapie są prace?

- Oczyszczona została już prawie cała elewacja, w której gdzieniegdzie należało uzupełnić ubytki w cegle. Czerwona cegła robi obecnie ogromne wrażenie, szczególnie w części starszego budynku, który odzyskał historyczny wygląd. Na obecnym etapie rozpoczęliśmy już montaż stolarki okiennej, a także realizację warstw dachu – mówi Sebastian Bieńkowski, manager projektu Angel Care.

Historia w czerwonej cegle

Stary dach szpitala został zdemontowany z uwagi na konieczność wzmocnienia istniejącej konstrukcji, tak aby umożliwić podwyższenie budynku o dodatkową kondygnację. Z historycznej architektury zachowana zostanie ceglana elewacja, a w wyniku wymiany dachu przywrócony zostanie podział na dwie części starszego i młodszego obiektu. Z kolei od strony ul. Dyrekcyjnej odtworzona zostanie zdobiona szczytowa fasada, która uległa zburzeniu w trakcie wojny.

Intensywne prace trwają we wnętrzach. Od parteru aż do trzeciego piętra zakończyło się wylewanie posadzek, montaż ścian gipsowo-kartonowych i tynkowanie ścian oraz sufitów. Zakończył się tym samym podział na poszczególne pomieszczenia. Prace instalacyjne i wykończeniowe systematycznie przenoszą się na wyższe piętra.

- Historyczny charakter utrzymamy także dzięki zachowaniu pierwotnej stylistyki nowej stolarki okiennej i drzwiowej. Natomiast we wnętrzach na najniższych kondygnacjach odnajdziemy ceglane stropy łukowe i inne elementy, np. odkrytą podczas prac ścianę, która stanowiła kiedyś elewację XIX-wiecznej części. Stanie się ona częścią powstającej w Angel Care kaplicy – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care. – Poszpitalne budynki kryją w sobie bogatą historię. To bezsprzeczny atut, który chcieliśmy uwidocznić.

Obok dawnych zabudowań (od strony ul. Borowskiej) powstaje skrzydło administracyjno-biurowe Angel Care. Gotowa jest już cała konstrukcja nowego, pięciopiętrowego budynku i trwa tam właśnie montaż stolarki okiennej i warstw elewacyjnych.

Szpital przy ul. Dyrekcyjnej przez kilka lat stał pusty i niszczał. Próby jego sprzedaży przez ówczesnego właściciela, Uniwersytet Medyczny, były bezowocne. Dopiero zagraniczny inwestor dostrzegł w budynku potencjał. Kupił obiekt wraz z przylegającym do niego terenem i rozpoczął budowę kompleksowego centrum seniora Angel Care.

Realizacja Angel Care zakończy się w pierwszym kwartale 2016 roku. Wrocławskie centrum seniora będzie pierwszym punktem na mapie całej sieci tych nowoczesnych ośrodków z kompleksowymi usługami. Kolejne centrum planowane jest w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY