REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wyjątkowa rewitalizacja Ełku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 mar 2014 11:45
Wyjątkowa rewitalizacja Ełku
fot. Fotolia

Dwa hektary niezagospodarowanych terenów w centrum Ełku zostanie zamienionych na park o funkcjach edukacyjnych, rekreacyjnych, sportowych i wypoczynkowych. Urząd Miasta pozyskał na ten cel środki z Unii Europejskiej.

REKLAMA

Urząd Miasta w Ełku w wyniku przetargu wybrał wykonawcę, który opracuje projekt techniczny i wybuduje dwa parki do 30 września 2014 r. Wykonawcą zostało konsorcjum firm: NOVUM Wyposażenie Placów Zabaw Sławomir Chmieliński (z miejscowości Pasym) oraz Palmett Markowe Ogrody s. c. Marek Stefański, Bartłomiej Gasparski (Warszawa).

Projekt zakłada zagospodarowanie zniszczonych terenów znajdujące się w pobliżu rzeki Ełk i ełckiego jeziora. Wybudowany zostanie park edukacyjno-rozrywkowy (przy ul. Wojska Polskiego w pobliżu mostu na rzece Ełk) oraz park rekreacyjno-sportowy przy ul. Parkowej (za skate-parkiem). W obydwu parkach zasadzonych zostanie ponad 13 tysięcy roślin. Projekt ma przyczynić się do podniesienia atrakcyjności Ełku.

Relizacja projektu odbędzie się w pięciu etapach: etap I Park Edukacyjny, etap II Park Rekreacyjny, etap III południowy brzeg rzeki, etap IV kładka piesza, etap V renowacja ciągu rowerowego i pieszego oraz budowa drogi dojazdowej do terenów LOK Ełk. Koszt inwestycji to ponad 3,5 mln złotych, z czego 70% pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Park edukacyjno-rozrywkowy przy ul. Wojska Polskiego będzie edukował z Układu Słonecznego.  Układ ciągów pieszych nawiązywać ma do tras, po których poruszają się planety. We wspomnianym parku powstanie plac zabaw dla dzieci w formie gwiazdozbioru "Mały Wóz" i "Wielki Wóz". Układ gwiezdny zbudowany zostanie z profili stalowych, tak aby dziecko mogło wejść do środka lub wspinać się po gwieździe. Elementem identyfikującym funkcje parku będzie siedząca na ławce postać Mikołaja Kopernika.

W południowej części parku przy brzegu rzeki Ełk powstaną tarasy o nawierzchni z kompozytu drewnianego z miejscami do wypoczynku. Nasadzona zostanie zieleń niska, średnia i wysoka według projektu zieleni parkowej. Łącznie zasadzonych zostanie ponad 6500 kwiatów, krzewów i drzew.

W części sportowo-rekreacyjnej parku powstanie bieżnia i stanowiska treningowe. Zagospodarowana zostanie także przestrzeń do wypoczynku biernego, poprzez zastosowanie zieleni niskiej i elementów małej architektury. W tej części nasadzonych zostanie również zasadzonych ponad 6500 tys. kwiatów, krzewów i drzew.

W ramach projektu istniejące stawy zostaną oczyszczone. Na całym obszarze obydwu parków zastosowane zostanie oświetlenie LED.

W przyszłości zaplanowano także wybudowanie przy moście na rzece Ełk mostku pieszo-rowerowego. Zagospodarowana zostanie także część przyległa do rzeki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY