REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zabytkową wieżę w Braniewie czeka remont

  • Autor: PAP
  • 16 paź 2015 14:55

Władze miejskie Braniewa chcą odrestaurować XIII-wieczną Wieżę Bramną, uważaną za najstarszą budowlę na Warmii. Do końca października gotowa będzie dokumentacja techniczno-konserwatorska, która pozwoli wystąpić o dotacje na ratowanie zabytku.

REKLAMA

Zabytkowa wieża jest pozostałością po braniewskim zamku biskupów warmińskich. Władze miejskie uznały, że stan budowli jest na tyle zły, że należy pilnie wykonać ekspertyzy techniczne. Takie dokumenty są niezbędne, by uzyskać dofinansowanie na ratowanie obiektu.

Jak poinformowała burmistrz Braniewa Monika Trzcińska, do końca października gotowy będzie projekt budowlano-konserwatorski gotyckiej wieży. Trwają jeszcze prace odkrywkowe, które mają określić, w jakim stanie są fundamenty.

Burmistrz zapowiedziała, że w przyszłym roku samorząd wystąpi o dotacje na remont obiektu. Według wstępnych szacunków potrzeba na to ok. 7 mln zł. "Chcemy zrobić to jak najszybciej. To najstarszy murowany zabytek na Warmii. Nie możemy dopuścić do tego, żeby runął" - wyjaśniła.

Władze miejskie liczą, że wieża stanie się miejscową atrakcją turystyczną. Po renowacji w budynku miałoby mieścić się lokalne muzeum. Być może najwyższa kondygnacja będzie służyła za taras widokowy.

Wieża łączyła kiedyś przedzamcze z zamkiem głównym, zbudowanym przez biskupa Henryka Fleminga, gdy Braniewo było pierwszą siedzibą kapituły warmińskiej. Przez otwór bramny wjeżdżano w średniowieczu do miasta, na piętrze znajdowała się niewielka kaplica.

Dolna część murowanej wieży powstała w XIII wieku, najwyższą trzecią kondygnację nadbudowano 400 lat później. Władze pruskie częściowo zburzyły i przebudowały zamek w XIX w. na potrzeby szkoły. Pozostałości dawnej warowni zostały zniszczone podczas walk niemiecko-sowieckich w 1945 r. Ruiny rozebrano pod koniec lat 50. ub. wieku

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY