REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zakończono rewitalizację rezydencji w Wilanowie

  • Autor: PAP
  • 11 wrz 2015 13:35

Prawie 20 mln zł kosztowała zakończona właśnie rewitalizacja Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W ramach projektu odrestaurowano m.in. pałacowe wnętrza, w tym Salę Uczt Jana III i Gabinet o Trzech Oknach oraz XIX-wieczny budynek Pompowni.

REKLAMA

"To, co zostało odtworzone naprawdę jest królewskie" - powiedział w piątek w Warszawie kierownik projektu Maciej Bałaź o zakończonej właśnie rewitalizacji i konserwacji Rezydencji w Wilanowie.

Remont i konserwacja XIX-wiecznego budynku Pompowni wraz z otoczeniem, modernizacja dachów nad Belwederem i Kordegardą, rekonstrukcja wozów pochodzących z okresu bitwy pod Wiedniem, digitalizacja części zbiorów oraz stworzenie wirtualnego Muzeum Otwartego - to kilka spośród 26 zadań zrealizowanych w ramach rewitalizacji i digitalizacji jedynej w Polsce barokowej rezydencji królewskiej, czyli rezydencji w Wilanowie.

"Projekt jednak to długofalowa strategia Pałacu w Wilanowie, która pozwoliła na realizację kilku projektów unijnych" - zwróciła uwagę dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Karolina Tylus-Sowa. Podkreśliła, że Pałac w Wilanowie pierwsze środki na rewitalizację otrzymał zaraz po wejściu Polski do Unii Europejskiej i że zakończona inwestycja była od tamtej pory siódmą z kolei.

W ramach przedsięwzięcia przeprowadzono również prace konserwatorsko-restauratorskie w Gabinecie o Trzech Oknach i w Sali Uczt, w której zwykł spędzać czas Jan III Sobieski wraz z królową Marysieńką i dziećmi oraz w Pokoju Cichym, gdzie odbywał narady i przygotowywał się do bitw i wojen.

Odświeżona została również pałacowa studnia na dziedzińcu, na którą, jak podał Bałaź, "po renowacji ludzie zaczęli zwracać uwagę". Odtworzono także wóz medyczny z okresu bitwy pod Wiedniem, wóz arsenału prochowego wraz z kompletem wyposażenia bojowego oraz namiot króla Jana III Sobieskiego z czasów jego kampanii wojennych. Wozy zostały wykonane historyczną metodą kowalską z XVII wieku.

Wyremontowano również Pompownię, obok której dyrekcja Muzeum planuje postawić przystań dla łodzi, którymi zwiedzający będą mogli pływać po jeziorze Wilanowskim. W odrestaurowanym budynku mają zaś odbywać się zajęcia przyrodnicze oraz niewielkie wystawy.

W ręce specjalistów trafiły również dzieła malarstwa, rzemiosła i rzeźby z Kolekcji Muzeum Pałacu. Odrestaurowano łącznie 57 obiektów, w tym m.in. portret Cecylii z Potockich Sanguszkowej i portret Prota Potockiego, zabytkowe krzesła, szkatuły oraz przedmioty codziennego użytku, takie jak historyczny woreczek na tytoń czy etui na okulary.

Część zbiorów zdigitalizowano w specjalistycznej pracowni skanowania eksponatów muzealnych. Zadbano również o udostępnienie Muzeum osobom z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu oraz znacząco rozbudowano stronę internetową, dzięki czemu jeszcze więcej osób będzie mogło zapoznać się zasobami muzeum. Zwiedzającym udostępniono także muzealny hot spot.

Całość prac pochłonęła ponad 19,5 miliona złotych. Projekt trwał 12 miesięcy, zaangażowanych było ponad 20 pracowników instytucji.

Jak podała zastępczyni dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Magdalena Całko podpisano około 120 umów z wykonawcami. Większość inwestycji została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programy Operacyjnego Infrastuktura i Środowisko. Ponad dwa miliony złotych środków Muzeum otrzymało również od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY