REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zakończył się remont Baszty Złodziejskiej na Wawelu

  • Autor: PAP
  • 20 sie 2015 14:55
Zakończył się remont Baszty Złodziejskiej na Wawelu
fot. UM Kraków

Po dwóch latach zakończył się remont Baszty Złodziejskiej na Wawelu. "Cieszymy się, że Wawel pięknieje. Baszta jest zabytkiem o dużej randze historycznej, ważnym dla kultury Polski" - powiedział w czwartek PAP wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Jerzy T. Petrus.

REKLAMA

To ostatnia gotycka baszta w ciągu fortyfikacji wzgórza wawelskiego, która została odnowiona. Wcześniej wyremontowano baszty Sandomierską i Senatorską.

Baszta Złodziejska, nieodnawiana od 60 lat, wymagała pilnej interwencji konserwatorów - w ostatnich latach szczególnie pogorszył się stan ceglanych i kamiennych murów.

"Zakończony remont był remontem kompleksowym, całościowym. Zabytek odnowiono od wewnątrz i z zewnątrz. Prace zostały przeprowadzone zgodnie z krakowskim podejściem - odnawiamy zabytek, ale i dajemy mu nowe życie, dzięki czemu może on pełnić współczesne funkcje, np. pracowni archeologicznej. Baszta Złodziejska będzie w dobrym stanie przez najbliższe dziesięciolecia" - powiedział PAP Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), które współfinansowało remont.

Baszta Złodziejska nie jest przystosowana do zwiedzania, ale można ją podziwiać z zewnątrz - teraz wygląda inaczej niż przed remontem. Miłośnicy historii i architektury zauważą, że jeszcze rok temu wieża miała inny dach. Budowniczy i konserwatorzy przywrócili jej historyczną formę sprzed 160 lat (przebudowali ją wówczas Austriacy) - płaski dach zastąpili szpiczastą, czterospadową formą pokrytą dachówką.

Wewnątrz budynku są magazyny oraz pracownie badawcze i konserwatorskie zespołu archeologów wawelskich. Po remoncie w posadzce parteru znajduje się wielkoformatowa szyba, przez którą widać dawny loch więzienny.

Najstarsze partie Baszty Złodziejskiej pochodzą z XIV w., jednak zasadnicza faza jej budowy przypadła na czasy Kazimierza Jagiellończyka (1447-1492), kiedy wzniesiono również baszty Sandomierską i Senatorską.

W lochu budowli więziono przestępców, przez co przylgnęła do niej nazwa "Złodziejska". Mimo XVIII- i XIX-wiecznych przekształceń baszta w znacznym stopniu zachowała autentyczną substancję z czasu jej wzniesienia.Dwuletnia odnowa średniowiecznego zabytku wyniosła ponad 1,4 mln zł. Koszty pokryły, niemal po połowie, Zamek Królewski na Wawelu i SKOZK. Prace konserwatorskie przy Baszcie Złodziejskiej to jeden z elementów wieloletniego planu odnowy zabudowań na wzgórzu wawelskim.

Dzięki środkom Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w ostatnich latach odnowiono m.in. elewacje zamku, wykonano kompleksowy remont gotyckiej rezydencji królowej Zofii Holszańskiej (1405-1461), a na wschodnim tarasie odtworzono renesansowe ogrody królewskie z czasów królowej Bony.

W tym roku SKOZK wspiera również renowację ceglanych murów otaczających wzgórze oraz przygotowywany przez miasto Kraków i Zamek Królewski projekt kompleksowej rewaloryzacji stoków wawelskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY