REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zamek w Kożuchowie odzyskuje dawny blask

  • Autor: PAP
  • 25 wrz 2015 14:46

W piątek zakończył się kolejny etap remontu zamku w Kożuchowie - jednego z najcenniejszych zabytków w mieście i regionie. Wykonanie nowej elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej kosztowało 1,3 mln zł. Wcześniej wykonano remont dachu wraz z wieżą.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP dyrektor Kożuchowskiego Ośrodka Kultury i Sportu "Zamek" Urszula Stochel-Matuszak, prace związane z odnawianiem tego zabytku są ujęte w programie rewitalizacji śródmieścia Kożuchowa, który realizuje samorząd tego miasta.

Dotychczas w zamek zainwestowano ok. 4,3 mln zł. 85 proc. tej kwoty pochodziło z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, pozostała część z budżetu miasta.

"Przed nami następny, chyba najbardziej kosztowny etap rewitalizacji zamku - remont jego wnętrza, wymiana instalacji i pełne przystosowanie obiektu do potrzeb placówki kultury. Naszą ambicją jest jak najszybsze zdobycie środków na ten cel" - powiedziała PAP Stochel-Matuszak.

Zamek w Kożuchowie został wzniesiony na początku XIV wieku na miejscu średniowiecznego grodu kasztelańskiego. Zbudowany jest w stylu gotyckim o zatartych znamionach stylowych. Od końca XIV wieku stanowił siedzibę książęcą, a od początku XVI wieku siedzibę możnych rodów.

Około 1685 roku przeszedł w posiadanie zakonu karmelitów i przekształcony został w klasztor. W 1810 roku nastąpiła kasata zakonu, zamek natomiast przeznaczono na zbrojownię. W latach późniejszych przejęła go gmina staroluterańska.

Po II wojnie światowej został opuszczony, w 1955 roku zamieszkał w nim Edmund Szajer. Przez wiele lat chronił zabytek, naprawiając własnoręcznie uszkodzenia w pokryciu dachowym. Dzięki niemu budowla przetrwała do połowy lat siedemdziesiątych.

Obecnie w Zamku Książęcym mieści się centrum kultury. Ponadto od 20 lat odbywają się tam turnieje rycerskie. Nadzór nad Zamkiem Książęcym sprawuje Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY