REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zamość – perła renesansu w nowej odsłonie

  • Autor: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
  • 17 lis 2014 09:45
Zamość – perła renesansu w nowej odsłonie
Zamość - widok na ratusz, fot. propertydesign.pl

Zamość, nazywany Padwą Północy jeszcze bardziej wzmocni swój unikatowy wizerunek. W listopadzie br. odbyła się uroczysta inauguracja odnowionych części miasta. Koncepcja inwestycji wykonana została przez Instytut Architektury Krajobrazu, Zakład Krajobrazu Otwartego i Budowli Inżynierskich na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

REKLAMA

Inwestycja "Zamość miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki" polegała na odbudowie sylwetki ufortyfikowanego miasta renesansowego z zachowaniem historycznego krajobrazu warownego Twierdzy Zamość z okresu XVI-XIX w., jako fenomenu wielkoskalowej organizacji przestrzeni dla celów obronnych. W efekcie, na terenie zabytkowej części miasta utworzono szlak turystyczny przebiegający przez obszar o walorach historycznych, turystycznych i krajobrazowych. Dodatkowo zostały utworzone elementy infrastruktury drogowej - parkingi i zatoki opatrzone tablicami informacyjnymi.

W ramach projektu wykonano rekonstrukcję wału fortecznego, w którym powstał obiekt ekspozycyjny muzeum. Inwestycja ta jest wyjątkowa ze względu na rozwiązania architektoniczno-przestrzenne polegające na wpisaniu współczesnego obiektu ekspozycyjnego z nowoczesną infrastrukturą wystawienniczą w obwałowania muru kurtyny od strony wnętrza twierdzy. Dzięki realizacji inwestycji powstał obiekt muzealny ulokowany w historycznym przebiegu kurtyny, z zachowaniem i przywróceniem historycznego układu i gabarytów wałów ziemnych. Wartość drugiego zamojskiego projektu to 27,6 mln zł z czego unijne dofinansowanie to 20 mln zł.

Koncepcja inwestycji wykonana została przez Instytut Architektury Krajobrazu, Zakład Krajobrazu Otwartego i Budowli Inżynierskich na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej

- zespół pod kierownictwem naukowym: dr hab. inż. arch. Zbigniewa Myczkowskiego prof. PK
- koordynator prac: dr inż. arch. Krzysztof Wielgus
- generalny konsultant ds. fortyfikacji: mgr inż. arch. Jan Janczykowski

Dokumentacja techniczna wykonana na podstawie koncepcji i konsultowana przez Instytut Architektury Krajobrazu, Zakład Krajobrazu Otwartego i Budowli Inżynierskich na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskie opracowana przez konsorcjum firm: Redan Biuro Projektowo-Inżynierskie Sp. z o.o. i Metropolis Biuro Architektoniczne - zespół pod kierownictwem architekta wiodącego: mgr inż. arch. Sylwii Kołowieckiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY