REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zbliża się otwarcie Muzeum Warszawskiej Pragi według pomysłu Pas Projekt

  • Autor: UM Warszawa
  • 21 paź 2014 09:33
Zbliża się otwarcie Muzeum Warszawskiej Pragi według pomysłu Pas Projekt
Muzeum Warszawskiej Pragi – pierwsze na prawym brzegu, fot. R. Motyl, UM Warszawa

25 i 26 października, Muzeum Warszawskiej Pragi otworzy swoje podwoje dla warszawiaków. To placówka od lat oczekiwana. Muzeum tworzą trzy kamienice wraz z oficyną w podwórzu oraz nowo-wybudowanym budynkiem, który powstał na dziedzińcu. Pracownią odpowiedzialną za projekt jest Pas Projekt – Sławomir Golenko.

REKLAMA

– Muzeum będzie wyjątkową instytucją. Żeby dobrze funkcjonować musi działać w symbiozie z mieszkańcami – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy - To oni w dużej mierze będą więc decydować o kształcie ekspozycji stałej, wystaw czasowych czy działań edukacyjnych.

Odrestaurowane pod okiem konserwatora zabytków odzwierciedlają przemiany, jakie na przestrzeni lat przechodziła Praga. Powiązana z nimi historia stanowi klucz do zrozumienia, w jaki sposób Praga stała się częścią Warszawy.

Posesja przy ul. Targowej znajduje się bowiem w centrum Pragi, i to nie tylko tej, którą znamy, ale również tej dawnej. Dzisiejsza ulica Targowa to jeden z najstarszych szlaków komunikacyjnych Warszawy – jako główny trakt prowadzący prawym brzegiem Wisły ukształtował się już w XII/XIII stuleciu. Na wysokości dzisiejszej ulicy Ząbkowskiej, krzyżowały się ważne drogi, funkcjonowało wielkie targowisko i stał ratusz.

Leżące przy nim posesje były świadkami rozwoju tej części okolicy, wydarzeń nobilitujących, jak przyłączenie Pragi do Warszawy w 1791 roku, ale i tragicznych – rzezi w 1794 r.  i strategicznych wyburzeń z czasów napoleońskich.

Odwiedzając w weekend siedzibę Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziału Muzeum Warszawy,  będzie można zobaczyć jedne z najstarszych praskich kamienic. Ich początek wiązano przede wszystkim z XIX stuleciem, ale badania archeologiczne z lat 2008–09 wykazały, że budowę jednej z nich rozpoczęto jeszcze pod koniec XVIII wieku, przed tragicznym dla Pragi rokiem 1794. Przez lata zabudowa posesji powiększała się i przechodziła z rąk do rąk, w wyniku sprzedaży, wyroków sądowych i testamentów kolejnych właścicieli.

Wkrótce w muzeum rozpocznie się montaż ekspozycji stałej. Będzie ona przedstawiać historię Pragi, jej odrębność, folklor, język, zwyczaje i dzieje niezwykle różnorodnych mieszkańców – Polaków, Rosjan, Żydów, Niemców…

Istotną częścią praskiej społeczności byli Żydzi. Mieli oni również silne związki z posesją, na której znajduje się muzeum. W oficynie pozostała dawna modlitewnia z odkrytymi pod koniec XX wieku i odsłoniętymi w 2005 roku malowidłami.

Stała ekspozycja w muzeum nie byłaby możliwa bez mieszkańców prawego brzegu. Przez wiele lat przynosili oni do siedziby tymczasowej placówki pamiątki związane z dzielnicą i z jej mieszkańcami. W magazynach rosły zbiory – narzędzia  zaginionych już zawodów,  przybory codziennego użytku, zdjęcia, ale także zapisy historii mówionej.

Generalny wykonawcą muzeum jest Mostostal Warszawa. Biuro Projektowe odpowiedzialne za projekt Pas Projekt – Sławomir Golenko. Projekt wystawy stałej wykonała 137 kilo architekci – projektanci Jan Sukiennik.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY