REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie już po modernizacji

  • Autor: PAP
  • 29 maj 2015 21:15

Od 16 czerwca będzie udostępniony zwiedzającym zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie (Wielkopolskie). Drugi etap modernizacji i rewaloryzacji kosztował ponad 38,6 mln zł.

REKLAMA

Rogalin należy do najpiękniejszych założeń pałacowo-parkowych w regionie. Trwające przeszło dwa lata prace rewaloryzacyjne i modernizacyjne pozwoliły odtworzyć historyczne wnętrza i otoczenia w kształcie nadanym przez właścicieli do końca XIX i na początku XX wieku.

Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków unijnych; z tego źródła pochodziło 26 mln zł. Resztę stanowił wkład resortu kultury i Muzeum Narodowego w Poznaniu (MNP), którego rogaliński pałac jest oddziałem.

W rogalińskim kompleksie wykonano modernizację infrastruktury i szeroko zakrojone prace budowlano-konserwatorskie. Objęły one m.in. pałac ze skrzydłami i pozostałe budynki rezydencji, rekonstrukcję dróg dojazdowych do pałacu, nawierzchni dziedzińca, oraz nawierzchni alei parku. Odtworzone zostały też pałacowe wnętrza.

"One były odtwarzane na podstawie badań, kwerend, nielicznych, po wielokroć analizowanych archiwalnych fotografii, ale także rozmów z osobami, które w tym pałacu mieszkały, pracowały i pamiętały go z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Bo właśnie do tego czasu, do 1939 roku doprowadzamy historię pałacu" - powiedziała w piątek na konferencji prasowej kierownik oddziału muzeum w Rogalinie Joanna Nowak.

"To, co zobaczą zwiedzający, opowiada historię tego domu, który przetrwał w określonym kształcie, ze wszystkimi nawarstwieniami pozostawionymi przez kolejne pokolenia Raczyńskich, od XVIII wieku - czasu fundatora, Kazimierza Raczyńskiego, aż do ostatniego właściciela, wojewody poznańskiego Rogera Adama Raczyńskiego" - dodała.

Jak podkreślono na konferencji, odtworzenie historycznych wnętrz byłoby niemożliwe bez rekonstrukcji obiektów utraconych w czasie II wojny światowej, wśród nich tkanin ściennych, rzeźb, pieców, oświetlenia czy witraży.

Wykonano konserwację niemal 300 zabytkowych mebli, kilkudziesięciu obrazów, wielu żyrandoli, pieców i innych obiektów rzemiosła artystycznego. W sumie w obiekcie po zakończeniu prac znajdzie się ok. 1 tys. zrekonstruowanych bądź poddanych konserwacji obiektów.

"W ramach projektu udało się również skończyć coś, co dotąd pozostawało niedokończone: największe płótno Jana Matejki +Joanna d'Arc+, ozdoba sali polskiej Galerii Rogalińskiej został wreszcie ozdobiony rekonstrukcją ramy"- powiedziała Agnieszka Lewandowska, główny konserwator MNP.

Istotną realizacją w ramach całego przedsięwzięcia było odtworzenie pełnego wyposażenia jednego z największych wnętrz pałacu - neorokokowej biblioteki z dębowymi szafami dekorowanymi bogatą snycerką.

"Trzeba było zrekonstruować pełne wyposażenie tej biblioteki, które zniknęło w niejasnych okolicznościach. Odtworzone zostały ogromne dębowe szafy z brązami złoconymi, z przeszkleniami, kręcone schody, zrekonstruowany został kominek, a także wspaniały biały piec. To perła w koronie Rogalina, najpiękniejsze wnętrze pałacu" - powiedziała Agnieszka Lewandowska.

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY