Zjawiskowa architektura Biblioteki Narodowej w Arabii SaudyjskiejAnna Liszka, Propertydesign.pl - 30-07-2015 11:18


Biblioteka Narodowa jest jednym z najważniejszych obiektów kultury Królestwa Arabii Saudyjskiej. Jej zjawiskowy budynek w Rijadzie zaprojektował profesor Eckhard Gerber i zespół z pracowni Gerber Architekten.

Biblioteka Narodowa została oddana już do użytku. Rijad, stolica Arabii Saudyjskiej, zyskał ciekawy pod względem architektonicznym obiekt. To jeden z najważniejszych projektów kulturalnych, jaki został zrealizowany w tym mieście w ostatnim czasie.

Projektanci zaproponowali budynek w kształcie prostopadłościanu. Szczególną uwagę zwraca nietypowa fasada. Okładziny zostały wykonane z materiałowych markiz ułożonych w romboidy. Białe membrany, które opierają się na stalowej konstrukcji, mogą być interpretowane jako namioty - tak charakterystyczne dla arabskiej kultury.

Dla architektów z pracowni Gerber Architekten przygotowanie i zrealizowanie projektu stanowiło ogromne wyzwanie. Przede wszystkim musieli wpisać nowy obiekt już w zastaną zabudowę i odnieść go do kultury arabskiej.

Główny hol wejściowy do biblioteki znajduje się na parterze. Tam też przeznaczono miejsce na przestrzeń wystawienniczą, restaurację i księgarnię. Na pierwszym piętrze dedykowana jest przestrzeń dla kobiet, które mogą spędzić czas bez burki.

Przed biblioteką znajduje się plac, który ma służyć mieszkańcom do wypoczynku i rekreacji. Architektom zależało, aby biblioteka wraz z placem stała się miejscem tętniącym życiem.