REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Znamy wyniki głosowania na inwestycje z budżetu obywatelskiego w Krakowie

  • Autor: PAP
  • 06 lip 2015 15:15
Znamy wyniki głosowania na inwestycje z budżetu obywatelskiego w Krakowie
fot. Fotolia

Tor motocyklowo-samochodowy zwyciężył w tegorocznym głosowaniu nad inwestycjami z budżetu obywatelskiego w Krakowie. Kolejne miejsca zajęło m.in. zagospodarowanie zalewu Bagry i budowa kąpieliska na zalewie na Zakrzówku.

REKLAMA

Mieszkańcy Krakowa od 20 do 28 czerwca głosowali, na co wydane zostanie 14 mln zł w ramach budżetu obywatelskiego, przy czym budżet inwestycji ogólnomiejskich wynosił 10 mln zł, a na zadania dzielnicowe przeznaczone były 4 mln zł. Krakowianie zgłosili 611 wniosków, a wybierali spośród 467 projektów.

Jak poinformował w poniedziałek przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, wśród projektów ogólnomiejskich największą liczbę głosów uzyskał tor motocyklowo - samochodowy (koszt budowy - 3 mln zł). Kolejne miejsca zajęły projekty: Bezpłatny Angielski 5 Razy w Tygodniu dla Krakowskich Uczniów (koszt 882 500 zł), Zagospodarowanie Zalewu Bagry (koszt 3 mln zł), Publiczne kąpielisko wraz z ogólnodostępną plażą miejską zlokalizowane na terenie kamieniołomu na Zakrzówku (3 mln zł).

W głosowaniu na inwestycje dzielnicowe zwyciężyły m.in. projekty: Kwieciste Planty (rewitalizacja Plantów Dietlowskich); rewitalizacja Parku Krakowskiego; odtworzenie miejsca rekreacji i wypoczynku - Stawów w Parku Dworskim na Dębnikach; budowa chodnika dla mieszkańców ulicy Petrażyckiego; siłownia na wolnym powietrzu w dzielnicy Podgórze Duchackie; przebudowa skrzyżowania ulic: Heleny, Barbary i Ćwiklińskiej; oznakowanie ścieżek biegowych w Parku Lotników Polskich; darmowy miejski Internet w Bieńczycach; i projekt "W dzikie wino zaplątane" - poprawa estetyki 50 zaniedbanych altan śmietnikowych w Nowej Hucie poprzez nasadzenie pnączy.

- Zwycięskie projekty będą realizowane w roku 2015 i 2016. Jeżeli chodzi o projekty ogólnomiejskie, to w tym momencie przygotowujemy zarządzenie prezydenta, w którym będzie wskazany harmonogram realizacji tych projektów. Jeżeli chodzi o projekty dzielnicowe, to wyniki przekazujemy do poszczególnych dzielnic i to dzielnice uchwałami rad dzielnic będą wskazywały harmonogram realizacji - powiedział Mateusz Płoskonka z wydziału spraw społecznych UMK.

Z dużym aplauzem podczas ogłaszania wyników głosowania przyjęte zostało przez zebranych zwycięstwo projektu wybudowania toru motocyklowo-samochodowego. - Wnioskowaliśmy, by tor powstał na Rybitwach koło oczyszczalni ścieków Płaszów. Mamy nadzieję, że powstanie jak najszybciej - powiedział PAP jeden z inicjatorów projektu Szczęsny Filipiak ze Stowarzyszenia MotoAutostrada.

Jak poinformował, tor będzie przeznaczony dla wszystkich obywateli "po to, żeby podnosić kwalifikacje i żeby przysłowiowy ojciec mógł wziąć syna i pouczyć go jeździć samochodem lub motocyklem". - Taki tor jest niezwykle potrzebny dla mieszkańców Krakowa. Nie podoba nam się duża liczba wypadków i ofiar, a jedną z przyczyn jest to, że przeciętny kierowca nie ma gdzie podnosić swoich umiejętności - powiedział Szczęsny Filipiak.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY