REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zobacz jak będzie wyglądał dworzec w Gliwicach

  • Autor: PKP S.A.
  • 28 lip 2014 09:19
Zobacz jak będzie wyglądał dworzec w Gliwicach
Dworzec w Gliwicach, fot. PKP S.A.
Zobacz jak będzie wyglądał dworzec w Gliwicach
Zobacz jak będzie wyglądał dworzec w Gliwicach
Zobacz jak będzie wyglądał dworzec w Gliwicach
Zobacz jak będzie wyglądał dworzec w Gliwicach

Dzięki przebudowie gliwicki dworzec stanie się nowoczesny, funkcjonalny i przyjazny dla pasażerów.

REKLAMA

Polskie Koleje Państwowe S.A ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych.

Przebudowa dworca w Gliwicach to największa inwestycja od czasu jego budowy w latach 1923-25.  Jej głównym celem jest poprawa komfortu podróżnych oraz dostosowanie obiektu do współczesnych standardów obsługi. We wnętrzu największą nowością będzie połączenie specjalnym korytarzem  holu autobusowego i głównego. Ułatwi to podróżnym przemieszczanie się po dworcu.

Cały kompleks będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. W  posadzce zamontowane zostaną linie prowadzące z polami uwagi. Pomogą one osobom niewidomym i niedowidzącym w dotarciu najważniejszych miejsc na dworcu. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne. Obniżona będzie część okienek kasowych. Nowością będą windy. W budynku zostaną wybudowane także toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 Stare tablice odjazdów i przyjazdów wykonawca zastąpi nowoczesnymi tablicami elektronicznymi. Wymieniony będzie system informacji głosowej podróżnych. Poprawi się bezpieczeństwo. Wykonawca rozbuduje system  monitoringu, który swoim zasięgiem obejmie cały kompleks. Dworzec zyska nowoczesny system powiadamiania o pożarze oraz BMS, czyli system inteligentnego zarządzania budynkiem.

Renowacja obejmie elementy historyczne, między innymi mozaikę znajdująca się w holu głównym i drewniane sufity. Wyremontowanie zostanie elewacja wraz z detalami architektonicznymi. Zyska ona nową iluminację. Nad wejściem głównym wykonawca prac zamontuje nowy zegar i napis z nazwą dworca.

Gruntowna przebudowa czeka perony i tunele Z tunelu na poziom peronu będą prowadziły schody ruchome (tunel główny) i windy (z tunelu od holu autobusowego). W tunelach i na peronach pojawią się nowe elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów. To nie koniec zmian. Perony zyskają całkowicie nową nawierzchnię oraz zadaszenie z przeszkleniami. Wymienione zostaną również tory w obrębie stacji.

Przebudowa kompleksu dworca w Gliwicach będzie współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2015 roku. Wykonawcy mogą składać oferty do 18 sierpnia.

 Dotychczas przy udziale środków unijnych PKP S.A. przebudowała dworce w Gdyni i Wrocławiu, a także wybudowała nowy, podziemny dworzec Kraków Główny. Zmodernizowane będą również dworce w Szczecinie i Bydgoszczy. W przypadku tej drugiej inwestycji prace budowlane już trwają.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY