REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Żory: w zmodernizowanym dworcu powstanie świetlica

  • Autor: PAP
  • 05 lis 2015 16:36
Żory: w zmodernizowanym dworcu powstanie świetlica
fot. Fotolia

Świetlica dla matek z dziećmi oraz Centrum Integracji Społecznej mają m.in. znaleźć się w przejętym przez Żory budynku dworca kolejowego. Rewitalizacja budynku dworca kolejowego będzie flagowym projektem aktualizowanego właśnie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory.

REKLAMA

Porozumienie umożliwi przeprowadzenie remontu w powstałym pod koniec XIX wieku budynku dworca oraz zagospodarowaniu go na nowe cele. Jak poinformowała doradca prezydenta Urzędu Miasta w Żorach Anna Ujma budynek oprócz tego, że nadal będzie służył pasażerom podróżującym pociągami, będzie również miejscem realizacji różnorodnych przedsięwzięć społecznych, w tym reintegracji zawodowej.

Dodała, że Żory zamierzają ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięcia m.in. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (oś priorytetowa - rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna).

Ujma dodała, że w planach jest uruchomienie Centrum Integracji Społecznej, którego celem będzie aktywizacja osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo, organizacja warsztatów szkoleniowych, wsparcie edukacyjne. Osoby wykluczone będą miały również dostęp do konsultacji psychologicznych.

Samorząd chce również uruchomić w nim "świetlicę dla matek z małymi dziećmi i babć zaangażowanych w opiekę". "Zależy nam aby świetlica stała się międzypokoleniowym i międzyśrodowiskowym miejscem spotkań i wymiany doświadczeń jak również miejscem wsparcia, doradztwa, edukacji w zakresie wychowania, karmienia i opieki nad dziećmi. Oprócz matek, w Żorach także wiele babć jest zaangażowanych w opiekę nad dziećmi" - dodała Ujma.

W obiekcie ma się też znaleźć miejsce dla świetlicy środowiskowej - miejsca wychowania oraz edukacji dzieci i młodzieży poprzez m.in. pomoc w odrabianiu lekcji, organizacji czasu wolnego.

Rzeczniczka poinformowała, że w początkowym etapie planowano by budynek dworca zaadaptować na cele kulturalne, jednak ostatecznie zdecydowano, że powstaną w nim m.in. świetlice. "Cele społeczne uznaliśmy za najważniejsze, poza tym mogą przenikać się z projektami kulturalnymi" - powiedziała.

Przedsięwzięcie, jak poinformował żorski urząd, ma umożliwić "osobom wykluczonym powrót na rynek pracy, a ich rodzinom - włączenie społeczne, rozwój osobisty, a także rozwój talentów".

Rewitalizacja budynku dworca kolejowego będzie flagowym projektem aktualizowanego właśnie Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Żory (jego przyjęcie poprzedzone będzie konsultacjami m.in. z mieszkańcami rewitalizowanych obszarów).

Żory zawarły z PKP SA umowę darowizny, co oznacza, że miasto bezpłatnie nabyło prawo własności budynku dworca kolejowego oraz uzyskało prawo użytkowania wieczystego do 2089 roku do otaczającego budynek gruntu. Właścicielem tego gruntu pozostał skarb państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY