REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Benko - krzesło gięte od Pagedu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 cze 2015 09:44
Benko - krzesło gięte od Pagedu
Paged, Benko, projekt Studio Rygalik, fot. Ernest Winczyk
Benko - krzesło gięte od Pagedu
Benko - krzesło gięte od Pagedu
Benko - krzesło gięte od Pagedu
Benko - krzesło gięte od Pagedu
Benko - krzesło gięte od Pagedu
Benko - krzesło gięte od Pagedu

Benko od firmy Paged to pierwsze od 150 lat krzesło zaprojektowane w sposób łączący w sobie wszystkie thonetowskie wartości: wzornictwo, technologię, przystępną cenę i szeroką dostępność.

REKLAMA

Rama Benko wykonana jest z gięciny, natomiast wypełnienie oparcia stanowi ręcznie wykonana rattanowa plecionka. Model posiada typowe dla mebli giętych walory estetyczne i konstrukcyjne, zamknięte w wyjątkowo zdyscyplinowanej formie. Współczesny charakter nadaje mu oszczędne, racjonalne wzornictwo, które w bardzo świadomy i subtelny sposób wykorzystuje tradycyjne materiały i technologie. Prosty kształt mebli przełamują charakterystycznie ukształtowane podłokietniki o nieco rozchylających się miękkich liniach.

Benko zaprojektowany został z poszanowaniem wszystkich wartości, które w połowie XIX przyświecały twórcy pierwszego krzesła giętego. To dzięki wszechstronności pierwotnego projektu produkowane na masową skalę, wytrzymałe i tanie meble gięte błyskawicznie podbiły świat. A na bazie kultowego „krzesła krzeseł”, modelu 14 powstały i powstają nadal niezliczone wariację.

-  Od dawna różni producenci proponują modele inspirowane dziewiętnastowiecznymi giętymi klasykami. Meble te są jednak adresowane do niewielkiego kręgu odbiorców ze względu na wysoką cenę lub skomplikowaną formę. W odróżnieniu od nich projekt Benko nawiązuje wprost do archetypu krzesła giętego. Wyraża to jego czyta forma. Model stanowi również urzeczywistnienie wszystkich wartości, którymi kierowali się twórcy pierwszych mebli giętych. Są nimi: wytrzymałość, niska cena i przystępność - mówi Tomek Rygalik, dyrektor kreatywny Paged.

Modele Benko produkowane są ręcznie w fabryce w Jasienicy dysponującej jako jedna z niewielu na świecie unikalną technologią gięcia drewna na gorąco. Poddane termicznej obróbce w specjalnych parownikach drewno jest ręcznie zamykane w metalowych formach, które przejmują obciążenia i nadają mu pożądany kształt. Również stosowany w Benko rattanowy wyplot jest starą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie techniką. Ręcznie wykonywane maty stają się coraz większą rzadkością, zastępowane są bowiem przez produkowane mechanicznie odpowiedniki. 

Na rodzinę siedzisk składa się krzesło w wersji z podłokietnikami i bez.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY