REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Biuro w nowym świetle. Funkcjonalne i oszczędne oświetlenie ciągów komunikacyjnych

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 wrz 2016 10:18
Biuro w nowym świetle. Funkcjonalne i oszczędne oświetlenie ciągów komunikacyjnych
fot. GTV

Optymalnie zaprojektowane oświetlenie ciągów komunikacyjnych ułatwia orientację i poruszanie się po budynku, poprawiając komfort pracy i bezpieczeństwo pracowników oraz gości, zmniejszając ryzyko wypadków na schodach czy niedoświetlonych korytarzach. Jednocześnie oprawy często są głównym elementem dekoracyjnym ciągów komunikacyjnych, dodającym prestiżu i budującym wizerunek firmy. W tym przypadku światło staje się przyjaznym i opiekuńczym przewodnikiem.

REKLAMA

Dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Hol i recepcja to pierwsze miejsca, z jakimi stykają się nasi goście, kontrahenci czy partnerzy biznesowi. Tu najistotniejsze będę komunikacja i informacja – twarze personelu powinny być oświetlone jasnym, przyjaznym światłem bez niepotrzebnych cieni. Oświetlenie bez olśnień ułatwia adaptację wzroku przy przejściu ze światła dziennego do sztucznego i umożliwia szybkie zorientowanie się w strukturze pomieszczenia. Całość powinna tworzyć jasną, przyjazną i zachęcającą atmosferę.

Bezpieczeństwo na biurowych ścieżkach

Często lub rzadko uczęszczane – biurowe korytarze i klatki schodowe wymagają oświetlenia – a to generuje koszty. Choć normy mówią, że w wypadku ciągów komunikacyjnych natężenie światła może wynosić od 100 do 150 luxów w dzień, a 50 – 80 luxów nocą, na ogół ze względów bezpieczeństwa jest ono używane 24 godziny na dobę. Nic więc dziwnego, że tradycyjne świetlówki, którymi dawniej oświetlano te pomieszczenia – zostały wyparte przez energooszczędną technologię LED.

- Okres eksploatacji oświetlenia LED wynosi średnio 30 000 godzin nieustannego świecenia – zdecydowanie więcej, niż standardowej świetlówki liniowej. Ponadto diody tego typu posiadają korzystny stosunek miary strumienia świetlnego - liczonej w lumenach - do potrzebnej do jej uzyskania mocy - liczonej w watach, czyli tzw. skuteczność świetlną - co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię w stosunku do źródeł tradycyjnych – podkreśla Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV.

Dzięki energooszczędnym i nowoczesnym źródłom światła oświetlenie ciągów komunikacyjnych może być włączone przez całą noc - bez znaczącego uszczerbku dla budżetu. Wskaźniki efektywności energetycznej można jeszcze poprawić poprzez zastosowanie „inteligentnych systemów biurowych” dostosowujących poziom natężenia światła sztucznego w zależności od ilości światła dziennego.

Ciemność ujarzmiona

Jednym z prostszych rozwiązań, a jednocześnie ukłonem w stronę oszczędności energii, są również różnego rodzaju czujniki: zmierzchowe, mikrofalowe czy działające na podczerwień. Pozwalają one na włączenie światła w sposób automatyczny kiedy jest potrzebne i jego wyłączenie, gdy staje się zbędne.

Jednak zastosowanie takiego rozwiązania jest mało komfortowe dla osoby, która musi wejść w ciemną przestrzeń korytarza, zanim jego obecność zarejestruje pierwsza czujka. Bardziej komfortowe i ekonomiczne oświetlenia korytarzy z wykorzystaniem czujników ruchu daje system Digital Addressable Lighting Interface (DALI). Ten cyfrowy protokół sterowania oświetleniem, niezależnie od użytych rozwiązań technologicznych, pozwala za pomocą urządzeń peryferyjnych lub komputera sterować  pojedynczymi oprawami.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY