REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Co warto wiedzieć o oświetleniu LED?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 gru 2015 11:10
Co warto wiedzieć o oświetleniu LED?
fot. materiały prasowe
Co warto wiedzieć o oświetleniu LED?

Przepisy regulujące specyfikację produktów branży oświetleniowej wywołały niegdyś burzliwą dyskusję i były szeroko komentowane w mediach. Realizacja dyrektyw unijnych wysłała na zasłużoną emeryturę tradycyjne żarówki. W ich miejscu coraz częściej oferowane są LED-owe zamienniki...

REKLAMA

Lampa LED oznaczona jako zamiennik żarówki 88W emitująca światło odpowiadające żarówce 66W – to tylko jeden z wniosków płynących z badania GfK Polonia przeprowadzonego na zlecenie Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting, który zrzesza wiodących producentów źródeł światła i sprzętu oświetleniowego w Polsce. Efektem badania jest kampania mająca na celu dostarczenie konsumentom wiedzy o tym jak kupować „dobre światło”.

Zakup źródeł światła wyprodukowanych w nowej technologii wymaga zmiany świadomości w zakresie kryteriów, które powinny kierować naszym wyborem.

Lumeny (Lm) zamiast Watów (W)  

Podstawowym kryterium wyboru lampy jest  ilość emitowanego światła, która w języku technicznym określana jest jako strumień świetlny liczony w lumenach (lm). W czasach gdy niepodzielnie królowały żarówki, cechą wyróżniającą była moc, czyli Waty. Z mocą żarówki była kojarzona ilość otrzymywanego światła. Różnica pomiędzy 40W, a 60W była dla każdego oczywista. Ten sposób identyfikacji odszedł do lamusa wraz z rozwojem energooszczędnych źródeł światła. Obecnie  przy zakupie lampy LED, należy zwracać uwagę na wartość strumienia świetlnego czyli lumeny. Lumeny (lm) zamiast Wat (W) to podstawowe kryterium wyboru , które musi sobie przyswoić współczesny konsument.

Badania GfK na zlecenie Związku Producentów

Aby ułatwić konsumentom przejście od tradycyjnej technologii oświetleniowej do cyfrowych rozwiązań LED producenci umieszczają na opakowaniach lamp LED informację o mocy równoważnej żarówki.

- W praktyce oznacza to, że jeśli kupujący chce nabyć lampę LED emitującą tę samą ilość światła co tradycyjna żarówka 60W, to taką informacje znajdzie na opakowaniu produktu. Okazuje się jednak, że informacje na opakowaniach nie zawsze są prawdziwe. Badania rynku pokazały, że producenci niektórych lamp LED oznaczają je jako zamienniki żarówek o wyższych mocach niż to wynika z wartości ich strumienia świetlnego. Konsument, który zakupi taką lampę, będzie mocno rozczarowany, ponieważ niedobór strumienia świetlnego może wynosić nawet 20 proc. W takim przypadku lampa LED, która ma stanowić zamiennik żarówki 60W będzie świeciła tak jak żarówka 40W.  – mówi Narcyza Barczak-Araszkiewicz, dyrektor generalny Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting.

W celu oceny problemu związek zlecił GfK Polonia przeprowadzenie badania lamp LED stanowiących zamienniki standardowych żarówek. Przebadano asortyment znajdujący się w dniu badania na półkach wybranych sklepów wielkopowierzchniowych w Warszawie.  Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY