REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dekoracyjne i użytkowe oświetlenie nowoczesnego hotelu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 gru 2016 14:53
Dekoracyjne i użytkowe oświetlenie nowoczesnego hotelu
fot. materiały prasowe GTV
Dekoracyjne i użytkowe oświetlenie nowoczesnego hotelu
Dekoracyjne i użytkowe oświetlenie nowoczesnego hotelu
Dekoracyjne i użytkowe oświetlenie nowoczesnego hotelu

Niezależnie od tego czy to mały, przytulny rodzinny pensjonat czy sieciowy hotel dysponujący wieloma pokojami - ponad 40 proc. energii elektrycznej, która jest w nim zużywana, pochłania oświetlenie obiektu. To efekt specyficznej funkcji hotelu i wymogów bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrany system oświetlenia pozwala nie tylko uzyskać wymierne oszczędności, ale i pozytywnie wpływać na odczucia gości sprawiając, że będą czuli się komfortowo – a to klucz do sukcesu.

REKLAMA

Oświetlenie fasady – prestiż i reklama

W hotelu w sposób wyjątkowy łączy się samopoczucie gości i wygląd oświetlonej przestrzeni, tworząc wyjątkowe odczucia i emocje – to one w ułamku sekundy zdecydują o pierwszym wrażeniu i atmosferze miejsca. To te emocjonalne reakcje zdecydują o jego sukcesie i  pozytywnym odbiorze. Jeśli chcemy, by goście czuli się w obiekcie wyjątkowo dobrze – w równie emocjonalny i niebanalny sposób powinniśmy zaprojektować system oświetleniowy naszego obiektu.

Wygląd hotelu w dzień szybko może spowszednieć – za to nocna, marketingowa iluminacja obiektu powinna wzbudzać pozytywne emocje. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie będzie podkreślać walory architektoniczne budynku, a gra światłocieni uatrakcyjni fasadę. Efektowne oświetlenie elewacji budynku firmy to doskonała reklama, sposób na wyróżnienie się z miejskiego tła i przykucie uwagi. Iluminacja zewnętrzna pełni funkcję dekoracyjną i reprezentacyjną – wzmacnia unikalny wygląd hotelu i buduje rozpoznawalność marki.  

Niezależnie od różnego nastawienia, wymagań i oczekiwań, z jakimi goście przybywają do hotelu liczyć się będzie dla nich poczucie bezpieczeństwa – unikajmy więc tworzenia półmroku i miejsc niedoświetlonych. Ważne, by moc oświetlenia drogi dojazdowej do hotelu i drogi głównej były na tym samym poziomie. Równie istotny jest jasno oświetlony parking i wejście do hotelu.

Wyróżnikiem hotelu może być kolor światła użytego do jego oświetlenia – coraz popularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie naświetlaczy LED RGB, pozwalających na stworzenie efektownych, kolorowych iluminacji. W wypadku hoteli lepiej zrezygnować z metody zalewowej, gdzie za pomocą naświetlaczy podświetla się całą bryłę budynku – światło wpadające przez okna może przeszkadzać gościom. Lepiej w tym celu skorzystać z metody punktowej – akcentując za pomocą źródeł światła małej mocy ciekawsze architektoniczne detale. Można również wykorzystać metodę mieszaną – zalać światłem elewację części niemieszkalnej, zaznaczając szczególnie wejście do hotelu, a pozostałą część ozdobnych elementów architektury podkreślić oświetleniem punktowym.

Oświetlenie parkingu powinno funkcjonować przez cała noc, dlatego musi być oparte na rozwiązaniach pozwalających na długą i oszczędną eksploatację. Zastosowanie czujników obecności sprawdzi się jedynie w wypadku małych parkingów – konieczność stuprocentowego pokrycia stref parkingowych na dużym obszarze wiązałoby się z kosztowną koniecznością zastosowania dużej ilości czujników. W przypadku parkingów zewnętrznych najczęściej stosuje się oświetlenie oprawami drogowymi umieszczonymi na słupach wokół parkingu. Jednak najlepszy efekt osiągniemy wtedy, kiedy oprawy zawieszone zostaną niżej - najlepiej bezpośrednio przy stanowiskach parkingowych. Lepiej także zastosować większą liczbę punktów oświetleniowych o mniejszej mocy, zamiast mniej licznych opraw o wysokiej mocy wyjściowej.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY