REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dobra koniunktura na wyroby z pianki poliuretanowej

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 lis 2015 12:27
fot. Fotolia

Jest popyt na wyroby z elastycznej pianki poliuretanowej, wykorzystywane w budownictwie. Z czego wynika jej popularność?

REKLAMA

Produkcja tworzyw jest ważnym segmentem przemysłu chemicznego. Obejmuje poliolefiny, polichlorek winylu, polistyren, politereftalan etylenu (powszechnie znany jako PET), poliamidy, poliestry, żywice epoksydowe oraz poliuretany. Producenci tworzyw zatrudniają łącznie 140 tys. pracowników w Europie, zaś ich przetwórcy aż 1267 tys. (wg Eurostat). Przemysł tworzyw sztucznych jest źródłem innowacyjności i wzrostu w innych sektorach. Lekkie, uniwersalne i trwałe tworzywa sprzyjają oszczędności energii i zasobów naturalnych.

Tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie m.in. w branży budowlanej, gdzie podnoszą parametry energetyczne obiektów (ocieplenia), a także zwiększają komfort użytkowania (izolacja akustyczna). Izolacja akustyczną podłóg można osiągnąć poprzez zastosowanie poliuretanowych podkładów pod wykładziny, dywany czy panele podłogowe. 

 – Zwiększone zapotrzebowanie na podkłady podłogowe z pianki poliuretanowej wynika z rosnących oczekiwań, co do parametrów wpływających na komfort użytkowania lokalu. Dotyczy to zarówno nowo powstających obiektów budowlanych, jak również budynków poddawanych renowacji. Bardzo wysokie walory izolacji akustycznej powodują, że podkład staje się nieodzownym składnikiem m.in. podłóg hotelowych, niezależnie czy ich wierzchnią warstwę stanowią wykładziny, panele czy dywany – mówi Dariusz Kwieciński, prezes zarządu, MZCh Organika.

Odbiorcami podkładów są firmy, które pełnią rolę podwykonawców i często świadczą także usługi związane z montażem podłóg. Są to głównie małe i średnie firmy rodzinne. Także i one korzystają z dobrej koniunktury na rynku budowlanym. Zwłaszcza, że polski rynek rośnie najszybciej w Europie. Jego wartość szacuje się na 43 mld euro w 2014r., co wg danych Euroconstruct daje nam siódmą pozycję w UE. Optymistyczne prognozy dotyczące jego rozwoju wynikają głównie z obecnej perspektywy unijnej, która daje dodatkowe szanse na ekspansję zagraniczną polskich firm budowlanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY