REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dobry klimat do ćwiczeń. Wentylacja w obiektach fitness

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 08 cze 2017 09:37
Dobry klimat do ćwiczeń. Wentylacja w obiektach fitness
fot. DepositPhotos

Moda na aktywny styl życia sprawia, że przybywa zarówno klubów fitness, jak i stałych w nich bywalców. Dla użytkowników poza atrakcyjnością zajęć i jakością dostępnego sprzętu coraz większe znaczenie ma również sam komfort treningu. Aby zapewnić optymalne warunki do ćwiczeń, niezbędna jest sprawna wentylacja i klimatyzacja.

REKLAMA

Jakość powietrza w fitness klubie jest jednym z priorytetów dla każdego właściciela. Systemy wentylacji i klimatyzacji o właściwie dobranych parametrach pozwolą stworzyć odpowiedni mikroklimat. Ostatecznie mogą też przełożyć się na liczbę osób odwiedzających dane studio. Co ważne, poza komfortem klientów na uwadze trzeba mieć też przepisy prawne dotyczące dostosowania obiektów sportowych do użytku.

Rozporządzenia Ministra Infrastruktury wskazują, że w każdym pomieszczeniu przeznaczonym do grupowych ćwiczeń fizycznych musi znajdować się klimatyzacja lub wentylacja mechaniczna o wydajności co najmniej 50 metrów sześciennych/h na osobę. W odniesieniu do siłowni wartość ta wzrasta do 100 metrów sześciennych/h. Takie parametry nie są przypadkowe. W salach treningowych powietrze jest bardziej narażone na zanieczyszczenia niż w innych zamkniętych pomieszczeniach. Ma to związek z tym, że zanieczyszczenia pochodzą nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim od osób ćwiczących w środku (wydzielają się z dróg oddechowych i pocącej się skóry). Brak sprawnej filtracji powietrza powoduje, że oddycha się powietrzem bogatym nie tylko w nieprzyjemne zapachy, ale też wilgoć i dwutlenek węgla. W takich warunkach nie może być mowy o komfortowym treningu ani samopoczuciu.

 Przy wyborze systemu wentylacji i klimatyzacji warto wziąć pod uwagę jeszcze inne czynniki. Kluby fitness często łączą w sobie pomieszczenia o odrębnych funkcjach, a przez to zmiennych warunkach. Strefy takie, jak sauny, siłownie, sale do treningów body&mind (jak joga lub pilates), indoor cyclingu czy zajęć aerobowych dla większej liczby osób wymagają innej temperatury i ilości świeżego powietrza z uwagi na zróżnicowaną intensywność ćwiczeń. Projektując wentylację i klimatyzację w klubie fitness, specjaliści zawsze zwracają uwagę na te parametry oraz zmienną ilość powietrza (w przeliczeniu na jedną osobę), które trzeba poddać obróbce.

– Różnice w dopasowaniu klimatyzacji dla obiektów sportowych wiążą się też z inną strukturą zysków ciepła i wydatków energetycznych. Dla porównania – w pracy siedzącej średnio przypada 80 W na jedną osobę, która ćwicząc energicznie wygeneruje już 300 W. Podobnie jest z wilgocią. Warto pamiętać, że klimatyzacja sporą część swojej mocy zużywa na wykroplenie produkowanej wilgoci z powietrza. Stąd w klubach fitness instaluje się urządzenia o większej mocy, a przez to wydajności – podkreśla Dawid Kozyra z firmy CentroClima specjalizującej się w instalacjach wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY