REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dobry podkład pod płytki daje lepszy efekt wizualny i funkcjonalny

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 mar 2014 10:34
Dobry podkład pod płytki daje lepszy efekt wizualny i funkcjonalny
Dobry podkład pod płytki daje lepszy efekt wizualny i funkcjonalny
Dobry podkład pod płytki daje lepszy efekt wizualny i funkcjonalny
Dobry podkład pod płytki daje lepszy efekt wizualny i funkcjonalny

Nawet najładniejsze płytki, panele czy deski, położone na zanieczyszczonym, nierównym i słabym podłożu, szybko będą się prezentować mało efektownie. Taka podłoga jest też mniej funkcjonalna. Dlatego wybór posadzki powinien iść w parze z wyborem podkładu podłogowego.

REKLAMA

Samopoziomujące zaprawy weber.floor można zastosować praktycznie na każdym podłożu. Wystarczy dobrać odpowiednią zaprawę oraz jej grubość do określonych wymagań użytkowych. Jeśli podłoże jest słabe lub zanieczyszczone najlepiej skorzystać ze wzmocnionego włóknami polipropylenowymi błyskawicznego podkładu samopoziomującego weber.floor 4320 (lub weber.floor 4310 - jeżeli nie ma konieczności szybkiego ułożenia na podkładzie warstwy wykończeniowej). To rozwiązanie nadaje się m.in. do stosowania na podłożu po zdemontowanym parkiecie (np. zanieczyszczonego Subitem) czy na podłożu cementowym po usunięciu starych wykładzin. Można je także stosować na podłożach drewnianych i drewnopochodnych (np. na płytach OSB).

- Dobrze dobrany podkład w połączeniu z profesjonalnym wykonawstwem może znacznie wydłużyć żywotność podłogi. Wyobraźmy sobie płytki czy panele ułożone na słabym podłożu – szybko zaczną się problemy, a inwestor stanie przed perspektywą kolejnego remontu – mówi Tomasz Dzierwa z Weber. - Ponieważ wymianę podłóg wykonuje się stosunkowo rzadko, a jej koszt jest spory, warto już na etapie remontu wykorzystywać dobre, sprawdzone rozwiązania – dodaje.

Układanie podkładu krok po kroku

Przed rozpoczęciem właściwych prac związanych z wykonaniem podkładu i położeniem posadzki należy w miarę możliwości usunąć z podłoża zanieczyszczenia – np. Subit, fragmenty wykładzin, resztki kleju i inne zanieczyszczenia pozostałe po demontażu starej podłogi. Niekiedy pozbycie się ich nie jest proste lub wręcz niemożliwe ze względu na głęboką penetrację podłoża. Wówczas należy dokładnie zaznaczyć powierzchnie, na których pozostały.

Po oczyszczeniu podłoża trzeba dokonać szczegółowych oględzin: opukać je i usunąć wszystkie luźne fragmenty, a następnie wykonać niwelację i wyznaczyć repery (docelowe rzędne wylewanej warstwy). Można to zrobić wykorzystując zwykłe kołki rozporowe z wkrętami – płaski łeb wkręta ustawiony do odpowiedniego poziomu wyznaczy docelowy poziom wylewki. 

Po odkurzeniu i zagruntowaniu podłoża wszelkie ubytki należy uzupełnić odpowiednią zaprawą, na przykładweber.floor 4040 albo weber.floor 6000. Następnie wokół ścian, słupów, rur itp. układamy dylatacje obwodowe stosując np. taśmę dylatacyjną weber.floor 4960.

Całą powierzchnię należy zagruntować. Na zaznaczonych wcześniej fragmentach podłoża wykonujemy warstwę sczepną: świeżo wylany na podłoże preparat weber.floor 4716 (rozcieńczony z woda w proporcji 1:1)posypujemy suchą zaprawą weber.floor 4320, a powstały szlam wcieramy szczotką w podłoże i rozprowadzamy cienką warstwą. Opcjonalnie można zastosować posypywanie gruntu suchym piaskiem kwarcowym o frakcji 0,8 – 1,2 mm. Następnie należy ułożyć na podłożu siatkę podłogową z włókna szklanego weber.floor 4945.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY