REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Drzwi do dobrej architektury - tak to zrobiono w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 12 sty 2017 14:56
Drzwi do dobrej architektury - tak to zrobiono w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
fot. mat. prasowe

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach to jeden z obiektów nominowanych w tym roku do nagrody im. Miesa van der Rohe, najważniejszego wyróżnienia architektonicznego w Europie. W przypadku obiektów idealnych liczą się detale - sprawdzamy więc jakie technologie w zakresie drzwi zastosowano w MCK.

REKLAMA

Nagroda przyznawana co dwa lata przez Komisję Europejską i fundację Miesa van der Rohe jest najważniejszym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury Starego Kontynentu. Do tej pory uhonorowano nią 14 obiektów, w tym jeden z Polski. W 2015 r. tytuł zdobyła Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie zaprojektowana przez hiszpańską pracownię architektoniczną Estudio Barozzi Veiga. W tym roku do nagrody Miesa van der Rohe nominowano 356 nowo powstałych budynków, w tym 10 z Polski. Znalazło się wśród nich Międzynarodowe Centrum Kongresowe, jeden z referencyjnych obiektów D+H Polska.

Katowickie centrum kongresowe to przykład odważnej, współczesnej architektury o publicznym przeznaczeniu. Oferuje imponujące przestrzenie kongresowe, widowiskowe, targowe, wystawowe. Może pomieścić nawet 12 tys. osób. Gmach jest rozszczepiony na dwie bryły, pomiędzy którymi przebiega zielony pasaż dostępny dla wszystkich, nie tylko uczestników wydarzeń organizowanych w wewnątrz. Część dachu również pokryta jest zielenią, można z niego podziwiać panoramę stolicy Górnego Śląska. Nowoczesny charakter obiektu podkreśla oryginalna forma prostopadłościanu z dużą powierzchnią przeszkleń. Na uwagę zasługują także detale, tutaj dopracowane do perfekcji.

Dominującym kolorem jest czerń – wykonano w niej profile aluminiowe stolarki, a nawet napędy drzwiowe. Dostarczone przez firmę D+H Polska siłowniki DDS 54/500 są przeznaczone do otwierania drzwi w systemach oddymiania . Zapewniają nie tylko dopływ świeżego powietrza, ale także gwarantują otwartą drogę ewakuacyjną w przypadku zagrożenia pożarowego. W przypadku zastosowanych tu rozwiązań istotne były solidna, wytrzymała konstrukcja i duża siła pchająca. Efekt lakierowania siłowników pozwolił wkomponować rozwiązania technologiczne w stolarkę drzwiową, dzięki czemu nie odznaczają się na tle konstrukcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY