REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ekologia jest trendy – jak stworzyć nawierzchnię biologicznie czynną?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 gru 2016 11:09
fot. materiały prasowe Libet

Nawierzchnie utwardzone to niezbędny element otoczenia budyneku. Podjazdy, ścieżki i ogrodowe alejki pozwalają na wygodne poruszanie się, chronią otaczającą roślinność przed zniszczeniem, ale też porządkują i dekorują przestrzeń. Choć są bez wątpienia przydatne, należy pamiętać, że ograniczają wnikanie wody deszczowej w glebę, co ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkich działek. Ekspert podpowiada jak stworzyć nawierzchnię biologicznie czynną, która pozwoli ograniczyć ingerencję w środowisko naturalne.

REKLAMA

Zastosowanie materiałów nawierzchniowych na całym terenie lub na zbyt dużej jego części może  wpływać na ekosystem, zmniejszając wilgotność gleby i utrudniając wzrost roślin. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich działek, na których chce się stworzyć podjazd, taras czy ścieżkę. Rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie funkcjonalność, a jednocześnie mają na względzie środowisko, jest nawierzchnia biologicznie czynna, która umożliwia odprowadzanie wody bezpośrednio do gleby. W jej stworzeniu pomoże zastosowanie proekologicznych materiałów.

- Szczególnie godne polecenia są specjalne płyty betonowe i kostki brukowe, których kształt pozwala na uzyskanie wolnych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami. Miejsca te można obsadzić trawą lub wypełnić grysem - podpowiada Kamil Drewczyński, specjalista firmy Libet. - Część produktów wyposażona jest w specjalne, duże odstępniki, dzięki którym w trakcie układania łatwo zachować szeroki, równy odstęp miedzy jedną a drugą kostką - dodaje ekspert.

Decydując się na nawierzchnię proekologiczną, nie musimy rezygnować z walorów estetycznych. Troska o środowisko naturalne zyskuje na popularności, dlatego w ofercie producentów materiałów budowlanych znajdziemy specjalne linie produktowe, które wpisują się w ten trend. Niektóre wyroby pozwalają uzyskać od 6 do 36 proc. powierzchni biologicznie czynnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY