REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Fakty i mity na temat płytek dywanowych

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 kwi 2016 14:16
Fakty i mity na temat płytek dywanowych
fot. Nova / materiały prasowe

Płytki dywanowe to ciekawa alternatywa dla wykładzin z rolki czy nawet dla dywanów. Wśród informacji, jakie pojawiają się na ich temat, znaleźć można i takie, które można uznać za mity. Co jest więc prawdą, a co nie?

REKLAMA

Płytki dywanowe mają sztywny spód i układa się je na emulsji antypoślizgowej. Zapobiega ona przesuwaniu się płytki w poziomie, ale umożliwia jej łatwe podniesienie.

Twardy spód jest powodem, dla którego płytka bywa uznawana za trwalszą powierzchnię niż wykładzina w rolce czy dywan. Tak naprawdę jednak płytka – tak samo jak inne powierzchnie podłogowe – posiada warstwę wierzchnią, a to po niej chodzimy i ją plamimy lub w inny sposób uszkadzamy. Nie jest więc prawdą, że o płytkę dywanową można dbać gorzej niż np. o dywan. Pielęgnacja płytek nie jest ani trudniejsza ani łatwiejsza niż pielęgnacja innych pokryć podłogowych – jak zwykle najlepiej stosować się do zaleceń producenta.

Drugi mit dotyczy możliwości wymiany pojedynczych płytek. Niektórzy przekonują, że gdy jedna płytka zostanie zniszczona, w jej miejsce łatwo można zamontować nową. Technicznie jest to oczywiście znacznie prostsze rozwiązanie niż wymiana wykładziny z rolki, należy jednak wziąć pod uwagę, że nowa płytka wstawiona pomiędzy starymi będzie się od nich odróżniała choćby odcieniem, który zmienia się z czasem, np. pod wpływem światła.

Poza tym runo starych płytek będzie na pewno bardziej zużyte (wydeptane) w stosunku do nowej płytki. Nowe fragmenty wykładziny będą co prawda upodabniać się do pozostałych, jest to jednak proces powolny.

- Podstawową wadą wykładzin dywanowych w płytkach jest ich cena, która wynika głównie z bardziej kosztownego sposobu produkcji – mówi Andrzej Sienkiewicz, dyrektor sieci sklepów NOVA Technologie Obiektowe. – Niektórzy za wadę uznają także widoczność łączeń między płytkami po ułożeniu. Warto więc pamiętać, że właśnie to stanowi wyróżnik tego typu powierzchni. Nie żądajmy od płytki, aby była rolką – przekonuje.

Uzyskanie jednolitej powierzchni jest co prawda możliwe dla niektórych wykładzin, jednak w większości z nich to właśnie odcinanie się poszczególnych płytek będzie warunkiem uzyskania ciekawej kompozycji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY