REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Falujące żebra, czyli ażurowy fotel SitagWave

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 sty 2015 09:47
Falujące żebra, czyli ażurowy fotel SitagWave
fot. Fotel SitagWave marki Sitag
Falujące żebra, czyli ażurowy fotel SitagWave
Falujące żebra, czyli ażurowy fotel SitagWave
Falujące żebra, czyli ażurowy fotel SitagWave

Natura od zawsze była przedmiotem fascynacji projektantów. Próby konstruowania ergonomicznych, płynnych struktur przypominających dzieła ewolucji były i są nadal podejmowane. Poznajcie ażurowy fotel SitagWave - czwartą ikonę Sitag.

REKLAMA

Tocząca się przez tysiąclecie i miliony lat, powolna ewolucja ma czas na to, żeby udoskonalać i stopniowo optymalizować swoje działa. Dysponuje też materiałami, o których inżynierowie mogą tylko pomarzyć - elastyczne, z przegubami i zaszytymi w nich sensorami odbierającymi bodźce z otoczenia, wyposażone w elementy inteligentne, pozwalające na płynne dostosowanie się do sytuacji wokół oraz szybką homeostazę z systemem biologicznym.

Jednym z najdoskonalszych dzieł natury jest ażurowy system kostny zarówno ssaków, jak i ich ewolucyjnych poprzedników, którzy zamieszkują nadal morza i oceany. Jego filigranowa konstrukcja pozwala na utrzymanie statycznych, ale i elastycznych właściwości w trudnych, zmiennych warunkach ruchu, a przy tym zawiera element sprzężenia zwrotnego, chroniącego elementy systemu przed nadmiernymi obciążeniami i uszkodzeniami.

W architekturze twórczość Normana Fostera i nurt hightech jest przypominającą dokonania natury próbą pogodzenia ze sobą formy i technologii. Wskazania na to, że zoptymalizowana konstrukcja może być piękna, a jej podkreślenie w strukturze budynku nadaje mu wartość estetyczną bez uciekania się do ornamentu.

Fotel SitagWave marki Sitag

Fotel SitagWave w swojej biomorficznej formie eksponuje troskę o układ kostny użytkownika, o jego obolały kręgosłup, który domaga się ergonomicznej podparcia. Otula go szczelnie jak fala morska, tworząc prawie doskonałą, humanoidalną strukturę przypominającą biologiczny układ homeostatyczny. Jest przy tym mocnym akcentem w przestrzeni, wzbogaca wnętrze o dynamiczną, nowoczesną formę nawiązującą do modnych bioinspiracji w architekturze współczesnej.

O komfort i zdrowie użytkownika dbają w nim wyrafinowane systemy techniczne inspirowane przyrodą. Dzięki rozwiązaniu o nazwie Sita Spring-Motion - siedzisko fotela dostosowuje się do pozycji siedzącego bez konieczności jakiejkolwiek regulacji. Pozwala na odciążenie ud, miednicy oraz bioder nawet podczas wielogodzinnego siedzenia.

Z kolei dzięki SITAGFlow-Tec mięśnie pleców pozostają cały czas podparte i wzmocnione przy zachowaniu całkowitej swobody siedzenia.

Innowacyjna forma i najwyższa jakość produktu SitagWave docenione zostały nagrodą w najważniejszym konkursie wzornictwa przemysłowego na świecie: RED DOT Design Award. Ojcem tego sukcesu jest designer Uli Witzig. Mistrz, który ze szwajcarską precyzyjną zachowuje w swoich projektach równowagę pomiędzy stylem, technologią i ergonomią.

Grafika SitagWave: projekt Andrzej Dobosz (2014), format: 70x70cm

Grafika Andrzeja Dobosza oddaje biomorficzne inspiracje leżące u podstaw ażurowej konstrukcji fotela Wave marki SITAG. Pokazuje też zoptymalizowane formy biologiczne oraz geologiczne które inspirowały projektanta, UlegoWitziga, w jego twórczych poszukiwaniach. Kolażu wypukla też charakterystyczne, ażurowe elementy fotela, które sprawiają, że stanowi on tak mocny akcent aranżacyjny we wnętrzu.

 O projekcie "Forma to diagram sił. Ikony SITAG"

Projekt „Ikony SITAGA” to cykl dziewięciu grafik Andrzeja Dobosza, inspirowanych najbardziej charakterystycznymi i znanymi modelami foteli marki SITAG. Pretekstem do jego powstania jest obchodzony w tym roku jubileusz 20-lecia naszej firmy. To dobry moment, aby podsumować dotychczasową działalność w dość przewrotny sposób, opracowując coś w rodzaju biografii naszej marki w kontekście emocjonalnym. Chcemy tym samym rozpocząć dyskusję o designie, o jego istocie, znaczeniu, o przyszłości, sile biznesowej oraz o innowacyjności - mówi Anna Vonhausen, Dyrektor Kreatywny Sitag Formy Siedzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY