REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Innowacyjny system zmiennej akustyki w CKK Jordanki

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 mar 2016 15:28
Innowacyjny system zmiennej akustyki w CKK Jordanki
Innowacyjny system zmiennej akustyki w CKK Jordanki
Innowacyjny system zmiennej akustyki w CKK Jordanki
Innowacyjny system zmiennej akustyki w CKK Jordanki
Innowacyjny system zmiennej akustyki w CKK Jordanki
Innowacyjny system zmiennej akustyki w CKK Jordanki

Otwarte pod koniec 2015 r. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki ma już na koncie nagrody i wyróżnienia. W budynku zaprojektowanym przez architekta Fernando Menisa zastosowano wielofunkcyjne, dostosowane do funkcji obiektu, rolety przeciwsłoneczne.

REKLAMA

Osłony przeciwsłoneczne Anwis są wielofunkcyjne. Uwzględniając wszystkie aspekty, jakie osłona powinna pełnić w obiekcie, możemy sprawić, że stanie się ona nie tylko funkcjonalnym, ale również dekoracyjnym elementem obiektu.

Osłony tej marki zostały zamontowane w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Obiekt zaprojektowany został przez światowej sławy architekta Fernando Menisa. W budynku zastosowano dwa rodzaje rolet Anwis, z których każda pełni inną funkcję:

Rolety Screen wyposażone są w tkaninę, zawierającą włókna szklane i PCV. Zatrzymuje ona energię cieplną, zapewniając wnętrzom ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem. Screeny pozwalają utrzymać we wnętrzach komfortową temperaturę i tym samym stają się wsparciem dla klimatyzacji, ograniczają jednocześnie koszty utrzymania obiektu. Materiał zapewnia też komfort optyczny we wnętrzu. Po rozwinięciu przesłony ograniczają przenikanie do pomieszczeń intensywnego światła słonecznego, ale też pozwalają na obserwowanie tego, co dzieje się na zewnątrz.

Choć zwykle rolety screenowe montuje się na zewnątrz budynków, w Centrum Jordanki użyto ich wewnątrz. Przesłonięto nimi wielkogabarytowe okna na parterze budynku. Dodatkowo zastosowano je także w „przecinających” bryłę obiektu wąskich przeszkleniach, utworzonych przez pionowe i poziome moduły. W stabilnej pozycji napiętą tkaninę utrzymują zintegrowane z nią prowadnice boczne tworzące system ZIP. Przesłony są połączone w zespoły i zintegrowane z systemem inteligentnego zarządzania obiektem. Pozwala to płynnie operować roletami, w zależności od potrzeb, wpuszczając światło naturalne do środka lub też zaciemniając wnętrza.

Wewnątrz obiektu, wokół sceny, zamontowano wielkogabarytowe rolety wewnętrzne. Dostosowano je do bardzo wysokich wymagań akustyki, używając specjalnych tkanin. Ich opatentowany rodzaj splotu i powłok korzystnie wpływa na przenoszenie dźwięków w pomieszczeniach. Tkaniny te redukują poziom hałasu, wyciszają szumy jednocześnie wydłużając czas pogłosu.

Unikalne warunki akustyczne pozwoliła osiągnąć konfiguracja rolet. Wąskie pasy są zamontowane naprzemiennie w dwóch różnych odległościach od ściany. Regulowanie długości tkaniny umożliwia dostosowanie do koncertu orkiestry symfonicznej, przedstawień operowych lub teatralnych. Stanowią one element innowacyjnego rozwiązania - systemu zmiennej akustyki. Tworzą przy tym oryginalną i designerską dekorację sceny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY