REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak nawilżyć powietrze we wnętrzach?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 sty 2018 11:32
Jak nawilżyć powietrze we wnętrzach?
Pracujący nawilżacz powietrza, fot. depositphotos

Sezon grzewczy nie wpływa korzystnie na jakość powietrza w naszym otoczeniu. Staje się ono suche, a to obniża komfort przebywania w zamkniętych pomieszczeniach. Istnieją jednak sposoby na skuteczne rozwiązanie tego problemu.

REKLAMA

Przez kilka miesięcy w roku grzejniki pracują intensywnie. Dając nam przyjemne ciepło w chłodne dni, jednocześnie obniżają wilgotność powietrza nawet do 20 proc. A to zdecydowanie za mało dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowia – suche powietrze podrażnia błony śluzowe, powoduje bóle głowy, nasila alergię i bezsenność. Organizm, aby wyrównać braki, pobiera wodę ze skóry, przez co ta traci blask i jędrność. Wietrzenie pomieszczeń i rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferach to rozwiązania krótkotrwałe, dlatego warto postawić na skuteczniejsze metody.

Nawilżacz powietrza – czy warto go kupić?

Nawilżacze powietrze to niewielkie urządzenia, które podnoszą poziom wilgotności w pomieszczeniu. Na sklepowych półkach i w internetowych ofertach trafimy na ich trzy rodzaje: ewaporacyjne, ultradźwiękowe i parowe. Pierwszy z nich działa na zasadzie ewaporacji, czyli naturalnego odparowywania wody. Wyposażony jest w specjalną matę, która oczyszcza i nawilża powietrze, ale wymaga częstych wymian i regularnego czyszczenia. Z kolei nawilżacze ultradźwiękowe, wyposażone w membrany, z wykorzystaniem ultradźwięków rozbijają cząsteczki wody, tworząc mgiełkę nawilżającą. Jest to urządzenie zaawansowane technologicznie, więc niemożliwa jest wymiana większej części jego elementów, co skraca czas użytkowania. Nie powinni korzystać z niego właściciele zwierząt domowych – dla ludzkiego ucha ultradźwięki nie są słyszalne, ale mogą być uciążliwe dla czworonożnych pupili.

W swoim działaniu nawilżacze parowe podobne są do czajnika elektrycznego. Wbudowana grzałka podgrzewa wodę do temperatury wrzenia, a wydostająca się para nawilża powietrze. Są one zazwyczaj prostej budowy i charakteryzuje się wysoką wydajnością. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, że w trakcie pracy zużywa stosunkowo dużą ilość energii elektrycznej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które mają wbudowany higrostat – raz ustawiony nawilżacz będzie kontrolował, kiedy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho lub wilgotno, i dostosowywał swoją pracę do panujących warunków. Wybierając urządzenie, należy zwrócić uwagę na jego wydajność (podawaną w kg na dobę), zużycie energii elektrycznej (czy koszty eksploatacji nie będą zbyt wysokie), pojemność zbiornika (aby nie uzupełniać go zbyt często) i poziom hałasu. Dla nawilżaczy z reguły najlepsza będzie woda filtrowana lub destylowana, chyba że w instrukcji przeczytamy o innych zaleceniach.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY