REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak zaaranżować ergonomiczne miejsce pracy?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 23 mar 2017 10:30
Jak zaaranżować ergonomiczne miejsce pracy?
fot. Hettich

Ergonomiczne stanowisko pracy musi nie tylko umożliwiać wykonywanie zadań w wygodnej pozycji, ale też nadążać za zmieniającymi się trendami w aranżacji biur. Ważną rolę odgrywają nowoczesne systemy, które zmieniają tradycyjne biurko w mebel wielofunkcyjny, elastycznie dostosowujący się do potrzeb użytkowników.
 

REKLAMA

Ergonomiczne meble biurowe wyposażone w nowoczesne systemy pozwalają pracownikom na wybór wygodnej pozycji pracy.

- Jeszcze kilka lat temu praca za biurkiem kojarzyła się wyłącznie z pozycją siedzącą, bo tylko w takie meble wyposażone były biura - wspomina Joanna Nowak z firmy Hettich. - Świadomość negatywnych skutków wielogodzinnego siedzenia powoduje jednak, że pracodawcy zapewniają pracownikom możliwość zmiany pozycji w trakcie pracy. Dzięki takim systemom, jak "LegaDrive", nie trzeba inwestować w różne biurka dostosowane do pracy w pozycji siedzącej lub stojącej, bo obie te funkcje może teraz spełniać jeden mebel. Możliwość zmiany pozycji pracy daje pracownikom dużą swobodę i elastyczność - dodaje ekspertka.

Kluczowym elementem ergonomii w biurze jest jak najlepsza organizacja miejsca pracy. Należy je zaaranżować w taki sposób, aby pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki jak najmniejszym kosztem dla zdrowia, osiągając jednocześnie wysoką efektywność. A tę może znacznie osłabić źle dobrane stanowisko pracy i niewygodne meble. Można temu zapobiec, zastępując tradycyjne, statyczne biurka tymi wyposażonymi w systemy do regulacji wysokości blatu, które pozwalają także na pracę stojącą.

Dlaczego jest to takie ważne? Osoby pracujące w pozycji stojącej są dużo mniej narażone na choroby cywilizacyjne niż osoby pracujące wyłącznie siedząc. To efekt odpowiednio rozkładanego ciężaru ciała i wymuszanego poruszania się, kiedy pozycja staje się niewygodna. Dodatkowo, pracując w pozycji stojącej, jesteśmy lepiej skoncentrowani i mamy lepsze samopoczucie. Aby jednak nie popadać w skrajność i dla odmiany zmuszać pracowników wyłącznie do pracy na stojąco, można zapewnić im takie stanowisko pracy, w którym samodzielnie zdecydują, jak w danej chwili chcą pracować - w pozycji siedzącej lub stojącej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY