REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak zamontować modułowy sufit podwieszany?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 wrz 2014 13:12
Jak zamontować modułowy sufit podwieszany?
fot. Rockfon

Duży wybór akustycznych sufitów podwieszanych sprawia, że architektom, ekipom montażowym i właścicielom budynków czasem trudno zdecydować się konkretne rozwiązanie. Najszybszy w montażu, a później wygodny w eksploatacji jest system modułowy. Jak prawidłowo zamontować we wnętrzu sufitowe płyty akustyczne wykonane ze skalnej wełny mineralnej?

REKLAMA

Modułowy czy monolityczny? Takie pytanie często zadają sobie inwestorzy i architekci. Wybór zależy od wymagań technicznych, przeznaczenia pomieszczenia, w którym sufit będzie zamontowany oraz wysokości budżetu. Częściej wybierane są rozwiązania modularne, ze względu na łatwość ich montażu i demontażu. 

Główne typy sufitów modułowych

Sufity ze skalnej wełny mineralnej, dzięki niewielkiej masie są szybkie i proste w montażu.  Produkty pod względem wykończenia krawędzi podzielić można na trzy grupy: do montażu z ukrytą konstrukcją, z częściowo widoczną i takie, w których konstrukcja jest całkowicie widoczna.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest sufit o całkowicie widocznej konstrukcji nośnej, wykonany z płyt o krawędzi A, które mogą mieć różne wymiary (np. 600 x 600 mm lub 1200 x 600 mm) i różne kolory. Instalacja możliwa jest ze standardowymi profilami typu T o szerokości 24 mm lub 15 mm. Sufit taki jest całkowicie demontowalny. Zaletą tych płyt jest ich ścisłe przyleganie do konstrukcji, dzięki czemu zapewniają szczelność sufitu. Montować je można we wszystkich pomieszczeniach, w których wymagana jest standardowa estetyka. Najczęściej wybierane są więc do ogólnodostępnych wnętrz, jak pomieszczenia biurowe, obiekty medyczne i edukacyjne, urzędy, placówki handlowe i usługowe. A także do pomieszczeń, w których estetyka nie stanowi kluczowego elementu - serwerowni, pomieszczeń zaplecza technicznego lub korytarzy w strefach wewnętrznych. Ale jeśli „zagramy” kolorem, to także sufity w krawędzi A potrafią zaskoczyć szerokimi możliwościami aranżacji wnętrz.

W konstrukcji częściowo widocznej wykorzystuje się płyty o krawędzi E. Są równie łatwe w montażu
i demontażu, jak płyty o krawędzi A. Instaluje się je od góry na konstrukcji typu T24 bądź T15. Wgłębienia na krawędziach płyt tworzą efekt cienia, co przy odpowiedniej aranżacji wpływa na wystrój wnętrza i nadaje mu ciekawy charakter. Montowane mogą być we wnętrzach, w których wystrój pełni ważną rolę np. nowoczesnych biurach, hotelach, klinikach medycznych. Wyglądają ciekawie zarówno na większych, jak i małych powierzchniach sufitów.

W konstrukcji ukrytej wyróżniamy kilka rodzajów płyt sufitowych, w zależności od  wykończenia krawędzi. Mogą to być np. płyty w krawędzi X. Taki rodzaj montażu zapewnia gładki wygląd powierzchni sufitowej. Poprzez ukrycie konstrukcji i przyleganie płyt ściśle do siebie uzyskuje się wrażenie sufitu monolitycznego. Dedykowane są do pomieszczeń o wysokich wymaganiach estetycznych, wnętrz reprezentacyjnych jak recepcje, hole, sale, czy biura. Najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach sufitów.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY