REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kopiowanie rozwiązań czy technologie – co decyduje o sukcesie projektów typu smart w miastach?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 lis 2016 11:20
fot. pixabay.com

Realizacja strategii, które mają odzwierciedlenie w realnych potrzebach miasta, stosowanie technologii, które rozwiązują problemy mieszkańców oraz konieczność konsultacji projektów infrastrukturalnych ze wszystkimi grupami społecznymi – to trzy główne elementy, które są potrzebne do tego, aby zrealizować dobre i użyteczne dla miasta projekty smart.

REKLAMA

Realizacja nowoczesnych projektów typu smart w miastach wymaga gruntownych zmian w podejściu samorządów. Potrzeba stworzenia interdyscyplinarnych zespołów, które będą takie projekty opiniować, prowadzić i realizować. Sami urzędnicy nie są w stanie zrealizować tych projektów, dlatego muszą powstawać zespoły złożone z urzędników, ekspertów zewnętrznych oraz przedsiębiorców, którzy udzielą dodatkowych wskazówek dotyczących realizowanych projektów.

Innym sposobem może być forma w której przedstawiciele samorządów odpowiedzialni za kwestie takich projektów spotykają się z różnymi ekspertami i konsultują projekty. Pozwala to wypracować najlepsze rozwiązania. Tomasz Turczynowicz z firmy Qumak mówi, że w miastach, w których takie zespoły powstają zdecydowanie łatwiej jest współpracować z samorządem, gdyż wszystkie strony wiedzą, czemu ta współpraca służy.

Strategie miejskie, a rzeczywiste potrzeby miast i mieszkańców

Prawie każde polskie miasto posiada kilkanaście strategii w różnych obszarach. Projekty typu smart o często dotykają kilku strategii, które były tworzone na potrzeby uzyskania dotacji ze środków UE. Dziś nie wiadomo ile i do kiedy takie środki będziemy otrzymywać, dlatego strategie muszą określać pułap rzeczywistych wyzwań miast i być mocno skorelowane z realnymi potrzebami mieszkańców. Dla przykładu w Lublinie funkcjonuje jedna główną strategię rozwoju w zgodzie, z którą tworzone są pozostałe strategie. Wnioskiem płynącym również dla samorządów jest to, aby na etapie tworzenia strategii rozwoju określić również to, czego się nie chce i co miastu nie jest potrzebne. Wówczas pozyskiwanie środków jak i wydatkowanie będzie prostsze i bardziej efektywne.

Ważne jest również to, aby każda strategią czy projekt infrastrukturalny w mieście był poparty informacjami uzyskanymi od mieszkańców, bo to oni wskazują dokładnie te problemy, które należy rozwiązać. Istnieją jednak obszary, w których miasto powinno podejmować decyzję autorytarnie, gdyż są to projekty wyższej konieczności. Jednak w oddolnych inicjatywach nadal powinno się brać pod uwagę głos mieszkańców.

Co decyduje o powodzeniu projektów typu smart w miastach?

Kwestią, która budzi kontrowersje wśród wszystkich uczestników takich projektów jest odpowiedź na pytanie czy i jak kopiować takie rozwiązania od miast, w których zostały już zrealizowane takie projekty.  Tomasz Turczynowicz z firmy Qumak, która realizuje projekty z obszaru smart cities w polskich miastach podkreśla, że nie da się skopiować danego rozwiązania do każdego miasta, ponieważ każde miasto jest inne. Jeśli jakiś system np. inteligentnego zarządzania ruchem sprawdza się w Trójmieście to w takiej samej formie nie musi sprawdzić się w innym mieście, które ma inny układ geograficzny i gdzie przepływ aut odbywa się w inny sposób. Chodzi o to, aby przy wykorzystaniu tej samej lub podobnej technologii dostosować ją do potrzeb miasta i mieszkańców. Do tego konieczne jest badanie stanu przed i po realizacji takiej inwestycji, aby ocenić rzeczywiste efekty.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY