REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łatwy montaż sufitu podwieszanego - klik i już

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 gru 2014 09:44
Łatwy montaż sufitu podwieszanego - klik i już
fot. Rockfon

Montaż sufitów podwieszanych zazwyczaj odbywa się przy wykorzystaniu metalowej konstrukcji mocowanej do stropu. Siatka profili utrzymuje moduły sufitowe, a jednocześnie pozwala odsunąć konstrukcję od stropu tworząc tym samym przestrzeń na ukrycie technicznych instalacji. Najnowsze rozwiązania Rockfon sprawiają, że montaż jest teraz jeszcze łatwiejszy, gdyż poszczególne profile są w systemie konstrukcji T24 i T15 montowane na tzw. klik.

REKLAMA

Oba systemy montażu przeznaczone są do instlacji sufitów w krawędzi A, czyli w widoczną od dołu konstrukcją, lub częściowo ukrytą siatką konstrukacjyną – płyt sufitowych w krawędzi E. Profile główne i poprzeczne wykonane są ze stalowej blachy, a powierzchnia jest w całości ocynkowana. Widoczna część ze względów estetycznych dodatkowo pokryta jest powłoką malarską. W obu rozwiązaniach dostępne są różnej długości profile poprzeczne – 600 i 1200 mm, co znacznie ułatwia dobranie odpowiedniej konstrukcji do pomieszczenia.

Zazwyczaj konstrukcję nośną montuje się w pomieszczeniu symetrycznie, aby płyty po przeciwległych stronach miały tę samą długość i szerokość. Nie powinna być ona mniejsza niż połowa długości lub szerokości oryginalnych płyt.

Najnowszym udogodnieniem dla ekip montażowych jest wprowadzenie nowego rodzaju łączenia profili. Każdy z nich zakończony jest zamkiem typu „klik”. Takie rozwiązanie konstrukcyjne znacznie ułatwia montaż i demontaż konstrukcji. System konstrukcyjny zawieszany może być na odpowiedniej wysokości – poprzez użycie wchodzących w skład systemów zawiesi. 

W zależności od grubości płyt sufitowych konstrukcja nośna powinna być oddalona od stropu na odpowiednią odległość. Przy grubości płyt sufitowych wynoszącej 15-25 mm należy zachować co najmniej 100 mm odległości. Dla grubszych płyt – 40 – 100 mm – minimalna odległość konstrukcji od stropu wynosić powinna 200 mm.

Konstrukcja Rockfon T15 i T24 zamocowana może być także bezpośrednio do stropu z wykorzystaniem specjalnego uchwytu. Takie rozwiązanie stosuje się w niższych pomieszczeniach. Jednak odległość konstrukcji od stropu musi wynosić to co najmniej 50 mm. Wieszaki lub uchwyty bezpośredniego montażu należy zamontować solidnie do stropu, standardowo co 1200 mm.

Profile mają też tę samą wysokość – 38 mm. Ułatwia to znacząco montaż elementów oświetlenia i innych zintegrowanych z sufitem instalacji technicznych.

Konstrukcje cechuje wysoka, wystarczająca dla większości zastosowań trwałość - spełniające wymogi klasy B zabezpieczenia przed korozją, zgodnie z normą dla sufitów podwieszanych EN 13964.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY