REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Metropolia od podszewki - jakie systemy instalacyjne zastosowano w gdańskiej galerii?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 wrz 2016 15:35
Metropolia od podszewki - jakie systemy instalacyjne zastosowano w gdańskiej galerii?
Galeria Metropolia to unikatowy w Trójmieście obiekt piątej generacj, w którym inwestor zadbał nie tylko o efektowną architekturę i funkcjonalność projektu, ale również o najwyższej jakości rozwiązania techniczne. / fot. mat. prasowe
Metropolia od podszewki - jakie systemy instalacyjne zastosowano w gdańskiej galerii?
Metropolia od podszewki - jakie systemy instalacyjne zastosowano w gdańskiej galerii?

W obiektach takich jak Galeria Metropolia wysokiej klasy rozwiązania techniczne są równie ważne jak efektowna architektura. Sprawdzamy jakie technologie zastosowano w trakcie wykonywania instalacji centralnego ogrzewania, wody lodowej i ciepła technologicznego.

REKLAMA

Nowoczesna technika zaprasowywania zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród wykonawców, jak i inwestorów. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj zdecydowanie szybszy montaż instalacji, który trwa nawet o połowę krócej niż w przypadku spawania, czy lutowania. Dlatego m.in. przy realizacji Galerii Metropolia instalacje wykonano w systemie zaprasowywanym ze stali węglowej ocynkowanej zewnętrznie Prestabo od firmy Viega. To rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w dużych projektach budowlanych.

- O wyborze systemu, w którym wykonywaliśmy poszczególne instalacje zdecydowała technologia łączenia rur - tłumaczy Marek Sołtys, inżynier budowy z firmy BORA. - Od początku zakładaliśmy, że ma to być system zaprasowywany, ponieważ prace montażowe przebiegają wtedy zdecydowanie szybciej, a przez to koszty robocizny są wyraźnie niższe. Zastosowanie Prestabo okazało się w tym przypadku bardzo efektywnym rozwiązaniem - dodaje. 

W Galerii Metropolia system Prestabo wykorzystano w instalacjach centralnego ogrzewania, wody lodowej i ciepła technologicznego. Zastosowano przy tym pełen zakres średnic, od 15 do 108 mm, za wyjątkiem rozmiaru 64 mm. W przypadku CO w systemie Viega wykonano całą instalację, łącznie z rozprowadzeniem do poszczególnych lokali w galerii handlowej. Instalacja ciepła technologicznego w systemie Prestabo została doprowadzona do central wentylacyjnych, do zasilenia nagrzewnic, kurtyn i klimakonwektorów. Ze względu na skalę projektu, ważną zaletą wybranych systemów musiał być korzystny stosunek ceny do jakości materiałów. 

Prestabo jest sprawdzonym i ekonomicznym systemem wytrzymałych rur i złączek zaprasowywanych ze stali czarnej ocynkowanej zewnętrznie. To  rozwiązanie do instalacji grzewczych, zamkniętych obiegów chłodniczych, czy instalacji sprężonego powietrza. Wszystkie złączki wyposażone są w opatentowany profil SC-Contur, pozwalający natychmiast zauważyć omyłkowo niezaprasowane połączenia podczas próby szczelności. Dzięki nowoczesnej technologii zaprasowywania na zimno, również sam proces montażu jest znacznie bezpieczniejszy i wygodniejszy. Pozwala uniknąć niebezpiecznej pracy z otwartym ogniem.

Inwestorem Galerii Metropolia jest Przedsiębiorstwo Budowlane Górski. Obiekt zaprojektowała pracownia Arch Deco. Głównym wykonawcą jest firma Eurovia Polska. Obiekt zostanie otwarty 22 października 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY