REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na jakim etapie jest w Polsce projektowanie według BIM?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 kwi 2016 13:14
Na jakim etapie jest w Polsce projektowanie według BIM?
Skyliner - Rondo Daszyńskiego. Projekt APA Wojciechowski Architekci
Na jakim etapie jest w Polsce projektowanie według BIM?
Na jakim etapie jest w Polsce projektowanie według BIM?

BIM, czyli nowatorski proces realizacji inwestycji budowlanych jest w Polsce nie tylko w fazie środowiskowych dyskusji, ale już faktycznej realizacji. Pierwsze budynki - jak warszawski Skyliner - są projektowane w środowisku BIM, a producenci materiałów, m.in. Armstrong dostarczający sufity podwieszane, udostępniają biblioteki plików.

REKLAMA

BIM (Building Information Modeling) to zupełnie nowe podejście w filozofii planowania i życia budynków. Wszyscy eksperci zgodnie podkreślają: BIM nie jest modelowaniem budynków w 3D - jak skrótowo czasem opisuje się ten nowy model prac nad inwestycjami. BIM to proces. – To rewolucja prawie jak przejście z desek kreślarskich na projektowanie komputerowe, tyle że teraz ta zmiana dokonuje się w środowisku cyfrowym – ocenia architekt Anna Baczkowska, manager ds. BIM w polskim oddziale firmy Armstrong. BIM pozwala na realizację inwestycji od projektowania po funkcjonowanie już gotowego budynku, uszczegółowioną na każdym etapie realizacji detalami włącznie ze specyfikacją wszystkich materiałów i rozwiązań zastosowanych w budynku.

Wyzwanie to zrozumienie filozofii

O BIM w Polsce dużo się mówi. Część środowiska uważa, że tylko mówi, i to na razie dość chaotycznie. Ale nie jest to prawda. Wybrane pracownie, jak m.in. APA Wojciechowski, już projektują zgodnie z nową filozofią, a największe firmy dostarczające rozwiązania do budynków, w tym producent sufitów podwieszanych Armstrong, posiadają biblioteki BIM.

Pierwszą realizacją zaprojektowaną całkowicie w środowisku BIM w pracowni APA Wojciechowski jest 195-metrowy wieżowiec Skyliner powstający już przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Architekci wyznaczają nowe ścieżki w nowatorskiej realizacji budynków w Polsce. - Projektowanie biurowców jest myśleniem na kilka lat do przodu, ponieważ proces inwestycyjny trwa dość długo. To co teraz mamy w fazie koncepcji będzie nowością w realizacji za kilkanaście miesięcy, a nawet za kilka lat. BIM jest przyszłością projektowania. Do tej pory rysowaliśmy dwuwymiarowe rysunki, na podstawie których powstawały budynki. W BIM buduje się trójwymiarowy model budynku wraz z definiowaniem szczegółów dotyczących parametrów materiałów budowlanych i technologii – wyjaśnia architekt Agnieszka Kalinowska-Sołtys, dyrektor w pracowni APA Wojciechowski i członek zarządu głównego SARP. Choć jak podkreśla zastosowanie nowych narządzi projektowych nie jest łatwym zadaniem dla projektantów i współpracujących branż ponieważ, m.in. ze względu na fakt, iż dostępne oprogramowanie jest jeszcze w fazie rozwoju, ma swoje ograniczenia i wady. - Możliwość modelowania budynku daje nam jednak lepsze możliwości koordynacji i optymalizacji projektu. Dobrze przygotowany projekt w technologii BIM jest świetnym narzędziem dla firm wykonawczych, które na jego podstawie mogą przygotować plan budowy, zestawienia materiałowe, plan rusztowań czy zabezpieczeń BHP. Dla przyszłego zarządcy budynku posiadanie modelu z pełnymi informacjami o budynku, z możliwością przeprowadzenia symulacji w przyszłości okaże się niezbędnym narzędziem pracy. Nie wszyscy są już teraz na to gotowi, ale będą musieli – mówi architekt z APA Wojciechowski.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY