REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nietypowe wyzwanie w zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido”

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 wrz 2016 13:15
Nietypowe wyzwanie w zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido”
autor: Kris Duda, źródło: flickr.com

Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” z Zabrza to jedna z większych atrakcji Śląska. Zaś odprowadzanie ścieków sanitarnych z poziomu -320 metrów to problem, z jakim przyszło się zmierzyć tej zabytkowej kopalni.

REKLAMA

Kopalnia„Guido” z Zabrza to jedna z większych atrakcji Śląska. Poza możliwością zobaczenia górniczych wyrobisk turystów do skansenu przyciąga także znajdujący się pod ziemią pub, do którego zjeżdża się wyciągiem górniczym (windą kopalnianą). Udostępnienie tego miejsca zwiedzającym wiązało się jednak z koniecznością usprawnienia systemu odprowadzania ścieków sanitarnych do kanalizacji z poziomu 320 metrów pod ziemią. Istotnym problemem było wyeliminowanie nieprzyjemnej woni, która towarzyszy odpowietrzaniu instalacji wyposażonej w tradycyjne pompy i jest wyjątkowo uciążliwa dla okolicznych mieszkańców.

Specjaliści przychodzą z pomocą

Aby wyeliminować niedogodności związane z odprowadzaniem nieczystości zwrócono się o wsparcie do firmy AFT, specjalizującej się m.in. w doborze, produkcji i dostawach pomp dla instalacji przemysłowych i komunalnych. Poznańskie przedsiębiorstwo posiadało już doświadczenie w realizacji tego rodzaju zamówień, podobny problem udało się rozwiązać AFT w kopalni soli w Wieliczce. Zamiast przepompowywać ścieki przez wszystkie poziomy z zastosowaniem pomp na każdym z nich, co było bardzo uciążliwe i nieekonomiczne w eksploatacji, AFT zaproponowało wykorzystanie maceratora i pomp zainstalowanych na najniższym poziomie.

Realizacje dla kopalni soli w Wieliczce i „Guido” nie są wyjątkami. W ostatnich latach otwieranych jest coraz więcej podobnych miejsc, które są udostępniane zwiedzającym. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań technicznych, odpowiedniej armatury i urządzeń pompowych do transportu różnego rodzaju mediów, dane obiekty mogą sprawnie funkcjonować. Niestety, wiele z nich wciąż wymaga modernizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY