REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowe życie starego dachu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 paź 2017 10:34
Nowe życie starego dachu
fot. mat. prasowe

W związku z wprowadzeniem w 2021 roku nowych, zaostrzonych warunków technicznych, wiele starych budynków będzie musiało w najbliższym czasie przejść kompleksową modernizację. Biorąc pod uwagę najnowsze trendy architektoniczne warto uwzględnić w projekcie ekologiczny akcent, jak na przykład lekka konstrukcja zielonego dachu.

REKLAMA

Zielone dachy to bardzo modny trend, który coraz mocniej wkracza w polski krajobraz budowlany. Są to często specjalne konstrukcje, dokładnie dopasowane do projektu nowego budynku. Większe wyzwanie stanowią obiekty modernizowane, gdyż stan techniczny i nośność starych stropodachów często nie pozwala na montaż tradycyjnego zielonego dachu. Spowodowane jest to m.in. dużym obciążeniem, jakie wywierają na konstrukcję warstwy zielonego dachu a przede wszystkim substrat. Jeden z producentów, firma Nophadrain oferuje system lekkich zielonych dachów ekstensywnych. Dzięki zielonym dachom można nadać nowoczesny, ekologiczny wygląd również budynkom, które nie są technicznie przystosowane do takich realizacji.

Dach lekki jak powietrze

Systemy Nophadrain przeznaczone do instalacji lekkich zielonych dachów ekstensywnych dedykowane są budynkom, które z powodów konstrukcyjnych nie mogą przyjąć dużego obciążenia. Świetnie sprawdzą się zatem na modernizowanych starych budynkach, ale również na garażach, wiatach czy na przykład zadaszeniach rowerowych. Oferowane systemy wywierają minimalne obciążenie, poniżej 50 kg na metr kwadratowy. Efekt ten osiągnięto zamieniając tradycyjny sypki substrat panelem substratowym ND SM-50. Zdolność retencji takiego panelu wynosi ok. 30 l/mkw. = 80 proc. objętości, co gwarantuje dobre nawodnienie roślin, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości konstrukcji. Jednocześnie lekki zielony dach cechuje się niewielką grubością warstw - zaledwie 81 mm. Pomimo niewielkiej wagi i zredukowanej liczby warstw, lekki zielony dach daje dużą swobodę nasadzeń – jego powierzchnię można wyłożyć zarówno matami rozchodnikowymi, jak i sadzonkami, które po pewnym czasie wrastają w panel substratowy i tworzą piękny kwitnący dywan. Panele tego typu są duże łatwiejsze w transporcie pionowym, co stanowi atut dla wykonawcy.

Modernizując budynek, możemy nadać mu nowe życie architektoniczne, dodać prestiżu i sprawić, że idealnie wpisze się w aktualne trendy oraz wymagania współczesnych użytkowników. To wszystko staje się możliwe dzięki systemom dedykowanym lekkim zielonym dachom ekstensywnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY