REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ochrona przed hałasem na etapie tworzenia koncepcji biura

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 kwi 2015 10:15
Ochrona przed hałasem na etapie tworzenia koncepcji biura
fot. ROCKWOOL
Ochrona przed hałasem na etapie tworzenia koncepcji biura
Ochrona przed hałasem na etapie tworzenia koncepcji biura
Ochrona przed hałasem na etapie tworzenia koncepcji biura
Ochrona przed hałasem na etapie tworzenia koncepcji biura

Hałas to problem, którego nie widać i często się o nim zapomina. W budynkach komercyjnych jest on czynnikiem, który pogarsza komfort pracy, nauki lub wypoczynku.

REKLAMA

Analiza możliwości ochrony przed hałasem już na etapie tworzenia koncepcji biura, szkoły czy hotelu, pozwala najskuteczniej zabezpieczyć użytkowników przed niepożądanymi dźwiękami. W tym wypadku metoda „lepiej zapobiegać niż leczyć” okazuje się najskuteczniejsza i najtańsza. Firma Rockwool Polska wprowadziła na rynek produkt Rocksonic Super – płyty do izolacji akustycznej ze skalnej wełny, o najwyższej klasie pochłaniania dźwięku. 

Dźwięki, które codziennie do nas docierają oddziałują w dużym stopniu nie tylko na nasz nastrój, efektywność czy samopoczucie, ale mają też znaczący wpływ na nasze zdrowie. W budynkach każdy z nas spędza znaczącą część swojego życia – w biurach, szkołach, budynkach użyteczności publicznej czy szpitalach. Badania, jak i sama praktyka, pokazują, że przestrzenie przyjazne pod względem akustyki, oświetlenia i temperatury wpływają na dobre samopoczucie, efektywność oraz zadowolenie przebywających tam osób. Powierzchnie komercyjne często zmieniają swoją funkcję – zmiana użytkownika i sposobu korzystania z pomieszczeń może spowodować drastyczne pogorszenie komfortu akustycznego. Inny rodzaj hałasu generuje cicha praca biurowa czy biblioteka, a inny call center czy studio fitness. Mając na uwadze to, że przeznaczenie pomieszczeń może ulegać częstym zmianom, które trudno przewidzieć, warto zabezpieczyć się na początkowym etapie inwestycji i wykonać optymalną izolację wszystkich ścianek działowych w budynku, przy pomocy najnowocześniejszy dostępnych na rynku materiałów. Z punktu widzenia ochrony przed hałasem bardzo ważne jest właściwe postrzeganie tego zagadnienia przez osoby podejmujące decyzje w procesie inwestycyjnym.

Najwyższa klasa pochłaniania

Wybierając materiał do wykonania izolacji akustycznej ścianek działowych w budynkach komercyjnych powinniśmy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych czynników. W pierwszej kolejności należy sprawdzić parametry dźwiękochłonności danego materiału. Podstawowym parametrem charakteryzującym właściwości dźwiękochłonne wyrobów budowlanych jest pogłosowy współczynnik pochłaniania dźwięku, który przyjmuje wartości z przedziału od 0 do 1. Wartość 1 oznacza, że dźwięk został w całości pochłonięty, zaś 0, że nastąpiło całkowite odbicie. Najnowszy produkt Rockwool, Rocksonic Super, posiada najwyższa klasę pochłaniania dźwięku dla grubości 100 mm. Oznacza to, że hałas dochodzący z zewnątrz pomieszczenia zostanie pochłonięty i nie przeszkodzi nam w pracy lub odpoczynku. Płyty Rocksonic Super nadają się idealnie jako rozwiązanie do pomieszczeń o podwyższonych wymaganiach akustycznych. Bardzo istotna jest też trwałość użytego materiału – wełna skalna nie osiada z czasem i zachowuje stabilność wymiarową przez długi czas – eliminuje to ryzyko powstawania szczelin i zapewnia ciągłość izolacji. Wełna skalna, dzięki swojej elastycznej strukturze, szczelnie wypełnia konstrukcję – gwarantuje to doskonałą izolacyjność akustyczną, a dzięki temu, że jest niepalna także odporność ściany na ogień.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY