REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Oczyszczanie gruntu kluczowe w rewitalizacji

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 sty 2017 09:13
Oczyszczanie gruntu kluczowe w rewitalizacji
Fot. Fotolia

Remediacja, czyli oczyszczenie gruntów z zalegających na nich substancji trujących i zanieczyszczeń, staje się niezbędna do realizacji nowych projektów komercyjnych.

REKLAMA

Po wejściu w życie nowych rozporządzeń Ministra Środowiska w sprawie prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz podejmowania działań naprawczych coraz więcej firm deweloperskich i budowlanych stanie przed wyzwaniem przeprowadzenia remediacji gruntu.

Mimo że zmienione przepisy narzucają bardziej restrykcyjne normy w zakresie zanieczyszczeń ziemi, branża jest zgodna: remediacja to nieodzowna część rewitalizacji terenów poprzemysłowych, a doprecyzowanie przepisów usprawni ten proces.

Jak tłumaczy Jakub Dąbrowski, Senior Associate w kancelarii Linklaters, proces remediacji reguluje Prawo ochrony środowiska, które po wejściu w życie Rozporządzeń Ministra Środowiska wprowadza bardziej restrykcyjne normy dotyczące prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz podejmowania działań naprawczych na poprzemysłowych terenach, szczególnie tam gdzie mają powstać budynki mieszkalne.

Często takie tereny są atrakcyjne pod kątem lokalizacji nowych inwestycji, czego najlepszym przykładem jest warszawska Wola, której współczesne granice coraz częściej zacierają się ze ścisłym centrum stolicy. Nowe rozporządzenia doprecyzowują m.in. jakie substancje powodują ryzyko szczególnie istotne dla ochrony powierzchni ziemi, jakie są dopuszczalne zawartości tych substancji w glebie czy ziemi oraz szczegółowo określają w jaki sposób powinny być przeprowadzone badania zanieczyszczeń gruntu. W związku z tym z remediacją będzie musiało się zmierzyć coraz więcej deweloperów i firm budowlanych.

– Remediacja to nieodłączny element rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Jest to już powszechnie stosowana praktyka na zachodnich rynkach nieruchomości, która jako nowość w Polsce stanowi wyzwanie dla całej branży i wymaga podjęcia przez nią wspólnych działań z zakresu dalszej edukacji rynku – podkreśla Mariusz Rodak, dyrektor generalny BPI Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY