REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pokój do pracy i wypoczynku – nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie pokoju hotelowego

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 lut 2017 15:08
Pokój do pracy i wypoczynku – nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie pokoju hotelowego
fot. mat.prasowe

Hotelowy pokój staje się dla gości domem – i jak w domu kumulują się w nim wszystkie obszary życia: miejsce do pracy, odpoczynku czy snu. Światło musi podkreślać te wszystkie sfery, zapewniając ich funkcjonalne użytkowanie, jednocześnie budując nastrój pomieszczenia. Oświetlenie w służbie komfortu gości to kolejna przewaga konkurencyjna, ale i znacząca pozycja w budżecie.

REKLAMA

Wielu gości hotelowych szuka w swoim pokoju wytchnienia i odpoczynku po podróży czy zwiedzaniu atrakcji turystycznych. Jednak dla wielu z nich pokój to również miejsce pracy, do której potrzebują odpowiedniego oświetlenia. W zależności od pory dnia i celu wyjazdu, osoby korzystające z pomieszczenia, będą oczekiwały nastrojowej aranżacji świetlnej lub idealnego oświetlenia, umożliwiającego sporządzenie notatki służbowej czy gwarantującego kojący relaks po długim, pełnym wrażeń dniu. Tak, jak wielu gości w pokojowych hotelach, tyle przyzwyczajeń, potrzeb i oczekiwań. Co więcej – m.in. od ilości źródeł światła w pokoju uzależniona jest kategoria hotelu – liczba przyznanych mu gwiazdek. Zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia staje się więc nie lada wyzwaniem.

Inne oświetlenie, inna strefa

Kluczem do sukcesu jest elastyczność systemu oświetlenia. Gość do swojej dyspozycji powinien mieć zarówno oświetlenie ogólne, jak i dodatkowe oświetlenie punktowe. – Już na poziomie tworzenia projektu warto podzielić instalacje na oddzielne obwody, umożliwiające swobodne sterowanie oświetleniem ogólnym, miejscowym czy dekoracyjnym. Kinkiety obok łóżka umożliwiające czytanie, lampka LED lub oprawy typu downlight oświetlające blat biurka lub sekretarzyka i dodatkowe oświetlenie przy szafce RTV lub fotelu to absolutna konieczność – przekonuje Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV. Warto zadbać o staranne oznaczenie poszczególnych włączników i wyposażenie ich w ściemniacze, tak by gość mógł samodzielnie stworzyć taką aranżację, która najlepiej w danej chwili odpowiadać będzie jego potrzebom.

Światło w służbie komfortu

Dobór opraw uzależniony jest od indywidualnej aranżacji obiektu, warto jednak skorzystać z technologii LED. Różnorodność opraw, taśm czy źródeł światła LED daje olbrzymie możliwości aranżacyjne, a ich zmniejszony pobór mocy znacznie zredukuje wysokości rachunków za energię elektryczną.

Natężenie oświetlenia będzie uzależnione od wystroju wnętrza, użytych materiałów i kolorystyki – warto te czynniki uwzględnić już na etapie tworzeniu projektu i zwrócić uwagę na kilka technicznych i kompozycyjnych niuansów. Po pierwsze, meble lakierowane, wykończone na wysoki połysk mogą tworzyć odblaski powodując efekt olśnienia – najlepiej skierować światło na ściany i sufity, co dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie. Po drugie należy zadbać o zrównoważenie kontrastów jasności, by nie mączyć wzroku gości. Głębokie cienie mogą tworzą wrażenie dynamiki, której należy unikać w stonowanych wnętrzach apartamentów hotelowych. Po trzecie w pokojach hotelowych najlepiej stosować światło o ciepłych barwach, w przedziale 2700 do 3000K, ponieważ ten rodzaj światła pozwoli gościom najlepiej się zrelaksować.

Goście często traktują hotel jak inny świat, swobodnie przechodzą po różnych jego obszarach, których charakter i funkcję światło powinno dodatkowo podkreślać. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone oświetlenie, barwa światła i jego natężenie pozwolą na stworzenie przytulnej, domowej atmosfery, by pobyt w hotelu był jeszcze bardziej komfortowy i przyjemny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY