REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Przyszłość oświetlenia jest w sieci

  • Autor: propertydesign.pl
  • 03 mar 2017 11:57
Przyszłość oświetlenia jest w sieci
Wojciech Starowieyski, prezes zarządu firmy Aquaform

Rynek oświetleniowy ciągle poszukuje coraz nowszych oraz doskonalszych rozwiązań i technologii. Tę oczywistą tendencję nasiliła na przestrzeni ostatnich lat rewolucja wywołana przez diody LED. Oszczędność energii, trwałość, nieograniczona możliwość kreacji – to tylko niektóre z niewątpliwych zalet nowej technologii, które przywołali uczestnicy debaty „W nowym świetle – jakie możliwości daje architektom technologiczna rewolucja w branży oświetleniowej” w czasie 4 Design Days.

REKLAMA

- Technologia LED przyniosła wiele możliwości, ale i wyzwań dla wszystkich graczy rynku oświetlenia w Polsce – mówi Karol Buczyński, Managing Director Poland firmy Durable.

Tomasz Cedro, reprezentujący firmę Mera, mającej w ofercie szeroki wybór wyposażenia wnętrz, w tym oświetlenia, potwierdził, że oświetlenie LED wywołało prawdziwą rewolucję, nie tylko w przypadku producentów, ale i inwestorów, którzy pokochali LED-y nie tylko we wnętrzach komercyjnych, ale i mieszkaniowych.

LED-y to jednak już rzeczywistość, rynek oświetleniowy czeka na kolejne rewolucje. Co przyniesie przyszłość? Jakie wyzwania stawia przed projektantami oświetlenia i producentami? Wśród tendencji i przewidywań dotyczących rozwoju tej branży uczestnicy debaty wymieniali rozwój LED i OLED, integracji oświetlenia w całą infrastrukturę budynku, smart lighting – inteligentne oświetlenie, które ma szansę już wkrótce podbić polskie domy, a przede wszystkim dynamiczny rozwój internetu światła – internet of light. Szacuje się, że w 2017 roku liczba urządzeń podłączonych do internetu sięgnie na świecie 8 mld, a wiele z nich to urządzenia sterujące oświetleniem. Przyszłość światła jest w sieci.

- Sterowanie oświetleniem, w szczególności bezprzewodowe, może znacznie zwiększyć komfort użytkowania pomieszczeń – mówi Wojciech Starowieyski, prezes zarządu firmy Aquaform. – Jedną z najciekawszych tendencji jest coraz mocniej rozwijane sterowanie przez urządzenia mobilne.

Krzysztof Bańdo, asystent konstruktora w firmie Lako zwrócił z kolei uwagę na coraz bardziej widoczną tendencję w zakresie personalizacji i customizacji oświetlenia. Klienci coraz częściej chcą brać udział w procesie projektowania produktów, potrzebują indywidualnych rozwiązań, co nakłada na producentów i projektantów oświetlenia wiele nowych wyzwań w zakresie analizy potrzeb konsumentów.

Katarzyna Tworek, brand manager Aurora Technika Świetlna potwierdziła coraz większe zainteresowanie inwestorów personalizowanymi rozwiązaniami także w przypadku technologii oświetlenia. Zwróciła również uwagę na znaczenie i możliwości jakie dają w aranżacji oświetlenia materiały, z których wykonane są oprawy oświetleniowe. Przykładem mogą być chociażby gipsy i możliwość ich personalizacji, co cieszy się coraz większą popularnością w przypadku rozwiązań dedykowanych wnętrzom mieszkalnym i komercyjnym.

Coraz większe wyzwania stojące przed rynkiem oświetlenia wywołują również potrzebę profesjonalizacji w zakresie projektowania oświetlenia. Light designer – dotychczas raczej bohater drugiego planu – staje się coraz bardziej poszukiwanym specjalistą.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY