REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

System oświetlenia do inteligentnego biura. Dostosuj światło za pomocą smartfona

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 kwi 2018 15:14
 System oświetlenia do inteligentnego biura. Dostosuj światło za pomocą smartfona
fot. mat. prasowe Philips Lighting
 System oświetlenia do inteligentnego biura. Dostosuj światło za pomocą smartfona
 System oświetlenia do inteligentnego biura. Dostosuj światło za pomocą smartfona
 System oświetlenia do inteligentnego biura. Dostosuj światło za pomocą smartfona

Ten system oświetleniowy daje zarządcom budynków unikalny wgląd w zużycie energii i wykorzystanie przestrzeni, a pracownikom pozwala dostosowywać oświetlenie biurowe do indywidualnych potrzeb za pomocą aplikacji na smartfony.

REKLAMA

Philips Lighting i TDC Erhverv, zainstalowali pierwszy system oświetlenia z zasilaniem Power-over-Ethernet (PoE) w krajach nordyckich. W instalacji wykorzystano technologię sieci Cisco.  System oświetleniowy firmy Philips w nowo wybudowanym inteligentnym biurze, mieszczącym się w gminie Albertslund, w duńskiej Kopenhadze, daje zarządcom budynków unikalny wgląd w zużycie energii i wykorzystanie przestrzeni, a pracownikom pozwala dostosowywać oświetlenie biurowe do indywidualnych potrzeb za pomocą aplikacji na smartfony. Jest to kluczowy projekt w kopenhaskiej inicjatywie Lighting Metropolis.

Inteligentne biuro wyposażone jest w system oświetlenia Philips PoE z czujnikami obecności zintegrowanymi z oprawami Philips SmartBalance i Philips PowerBalance. Około 400 opraw oświetleniowych LED podłączono do bezpiecznej technologii sieci Cisco i zasilono małym ładunkiem elektrycznym przenoszonym przez kable sieciowe Ethernet, które są również odpowiedzialne za przesył danych z czujników do systemu zarządzania budynkiem.

Dla gminy Albertslund ten energooszczędny zintegrowany system oświetlenia biurowego oznacza zmianę paradygmatu cyfrowego zarządzania i usług w sektorze publicznym.

- Nowy zintegrowany system oświetlenia zapewnia nam infrastrukturę wpisującą się w epokę cyfrową. Gmina spodziewa się wystarczająco obiecujących wyników, aby rozszerzyć wykorzystanie tej technologii na inne budynki miejskie - początkowo skupiając się na budynkach wykorzystywanych do administracji, opieki zdrowotnej i edukacji. Coraz ważniejsze staje się to, aby oświetlenie mogło być dostosowywane przez pracowników do ich potrzeb i miało funkcje oparte na czujnikach - powiedział Niels Carsten Bluhme, dyrektor ds. Miast, Środowiska, Kultury i Zatrudnienia w gminie Albertslund.

Inteligentne biuro stanowi kamień milowy w finansowanym przez Unię Europejską projekcie "Lighting Metropolis", której celem jest uczynienie z całego obszaru aglomeracyjnego Kopenhagi tętniące życiem centrum oświetlenia zintegrowanego. To jedna z pierwszych realizacji inicjatywy przewidującej ponad 25 innych projektów demonstracyjnych, które aktualnie znajdują się w fazie rozwoju. Projekty obejmują m.in. oświetlenie dla zakładu psychiatrycznego, szkół, czy sygnalizację świetlną.

Jasne i zintegrowane

Zintegrowany system oświetlenia wykorzystuje przełączniki PoE firmy Cisco, które przesyłają moc i dane za pośrednictwem standardowych kabli Ethernet. Dane pozyskane przez czujniki zamontowane w oprawach oświetleniowych dostarczą nowej wiedzy na temat użytkowania i funkcjonowania budynku. Informacje o poziomie oświetlenia, zużyciu energii, czy obecności osób w pokoju, pomogą zarządcom budynków zoptymalizować zużycie energii i efektywniejsze zarządzanie powierzchnią biurową. Zintegrowany system oświetlenia zapewnia pracownikom biurowym możliwość sterowania oświetleniem i innymi usługami w budynku za pomocą smartfonów. Pomaga to gminie stworzyć doskonałe środowisko pracy, które podnosi satysfakcję i wydajność pracowników, poprzez dawanie im możliwość ustawienia właściwego światła do każdego zadania.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY