REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

System parkowania oparty na tablicach rejestracyjnych pojazdów

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 lip 2014 15:14
System parkowania oparty na tablicach rejestracyjnych pojazdów
fot. Paysera

Globalny system płatności Paysera opracował technologię zastępującą obecne metody parkowania na parkingach. Pierwszym miastem, gdzie wprowadzono innowacyjną technologię płatności za parkowanie, jest Wilno.

REKLAMA

Nowa technologia wiąże tablice rejestracyjne pojazdu z usługą e-wallet i zapewnia kierowcy możliwość uiszczenia opłaty za parkowanie bez konieczności opuszczania pojazdu.

Pomimo powszechnego korzystania z systemów automatycznego odczytu tablic rejestracyjnych klienci muszą sięgać po gotówkę lub karty kredytowe, nawet jeżeli tablice ich pojazdów są rozpoznawane. Dzięki technologii opracowanej przez Paysera metodą płatności staje się sama tablica rejestracyjna pojazdu.

- Nowa technologia jest przyjazna zarówno dla kierowców, jak i administratorów. Zarządcy parkingów ograniczają nakład pracy związany z poborem opłat oraz kosztami utrzymania wyposażenia. Kierowcy nie muszą mieć przy sobie gotówki ani kart kredytowych. Nie ma potrzeby płacenia w automatach płatniczych, nie ma kolejek przed barierkami — tłumaczy Andrius Balkunas, kierownik ds. rozwoju EVP International, która opracowała system płatności Paysera.

Istniejące systemy płatności stwarzają szereg dodatkowych trudności. Często zdarza się, że kierowca stojący przed barierką dowiaduje się, że przekroczył czas darmowego postoju. Musi więc wycofać pojazd i uiścić opłatę. Jeżeli stoi za nim kolejka pojazdów, musi on wysiąść z samochodu, podejść do automatu płatniczego i zapłacić. To wydłuża też czas oczekiwania innych kierowców na wyjazd z parkingu.

Innowacyjny system nie wymaga instalowania w pojeździe żadnych dodatkowych urządzeń. Kierowca musi założyć konto w systemie płatności Paysera i zarejestrować tablice rejestracyjne pojazdu, wysyłając SMS. 

Po wjeździe na parking na koncie Paysera zostanie zarezerwowana pewna suma, zależnie od obowiązujących stawek za parkowanie. Po opuszczeniu parkingu całkowita zarezerwowana kwota odpowiadająca opłacie za parkowanie zostanie jednorazowo pobrana. Po wprowadzeniu systemu płatności opartego na tablicach rejestracyjnych pojazdów znikną kolejki pojazdów wyjeżdżających z parkingów. System sprawdza się w przypadku parkingów o dużym nasileniu ruchu, tj. na terenie portów lotniczych, w centrach handlowych, gdzie miesięcznie notuje się ponad 10 000 uniesień barierki.

Nowa technologia opracowana przez Paysera działa od lipca 2014 roku. Pierwszym miastem, gdzie wprowadzono innowacyjną technologię płatności za parkowanie, jest Wilno.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY