REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Systemy VRF dla klimatyzacji większych obiektów

  • Autor: Propertydesign.pl /Mitsubishi Electric
  • 17 kwi 2015 16:05
fot. Fotolia

Dla klimatyzacji większych obiektów, idealnym i coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem są systemy VRF (Variable Refrigerant Flow).

REKLAMA

Od wprowadzenia pierwszego systemu VRF upłynęło ponad 30 lat. Obecnie tego typu rozwiązanie jest bardzo popularne w krajach Dalekiego Wschodu, także w Europie Zachodniej. Od kilku lat również w Polsce obserwuje się znaczne zainteresowanie rozwiązaniami tego typu.

Co umożliwiają systemy VRF? Przede wszystkim dają możliwość budowania rozległych systemów. W obrębie jednego systemu możliwa jest praca jednostek wewnętrznych w dowolnych konfiguracjach typów. Systemy MHI występują w wersji chłodząco-grzejącej oraz z odzyskiem ciepła. To drugie rozwiązanie pozwala na jednoczesną prace jednostek wewnętrznych w obrębie tego systemu w funkcji chłodzenia i ogrzewania. System możne pracować w funkcji ogrzewania nawet przy temperaturze zewnętrznej do -20°C. Oznacza to, że np. jesienią lub zimą można ogrzewać/dogrzewać pomieszczenia jako dodatkowe lub wyłączne źródło ciepła (pompa ciepła odzyskuje energie cieplną rozproszoną w środowisku naturalnym).

O dylematach projektanta w systemach VRF opowie Jacek Parys, kierownik Departamentu Technicznego i Szkoleń Mitsubishi Electric podczas seminarium mającego miejsce 21 kwietnia br. w auli Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW w Warszawie. Seminarium dotyczyć będzie instalacji grzewczych z zastosowaniem pomp ciepła.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY