REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sztuka oszczędzania energii

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 30 cze 2017 10:39
Sztuka oszczędzania energii

Temat efektywności energetycznej kojarzony jest wciąż głównie z dużymi budynkami publicznymi i komercyjnymi. Jednak to właśnie oszczędności energii w małych obiektach budowlanych – jak domy, sklepy, punkty usługowe – mogą poprawić efektywność energetyczną w skali całego kraju, a jednocześnie zapewnić właścicielom znaczące oszczędności.

REKLAMA

Szacuje się, że duże budynki stanowią około 2 proc. liczby wszystkich obiektów budowanych na polskim rynku. Pozostałe 99 proc. udziału stanowią małe i średnie powierzchnie. Dlatego, to właśnie w nich powinniśmy szukać największych oszczędności energii. Konieczność efektywnej gospodarki energią i jej optymalne użytkowanie jest dzisiaj kwestią, która nie podlegającej dyskusji –i nie wynika ona z konieczności ochrony środowiska, ale przede wszystkim czystej ekonomii. Jednym z podstawowych sposobów osiągnięcia zadowalającej efektywności energetycznej jest zastosowanie automatyki budynkowej, która już dostępna jest nawet w małych i średnich instalacjach.

Podstawowymi rodzajami energii dostarczanej do obiektów jest energia elektryczna i energia cieplna, która pochłania ponad 70 proc. energii konsumowanej przez gospodarstwa domowe. 

W ostatnim czasie na popularności zyskują również alternatywne źródła energii elektrycznej. Często jednak są one poza zasięgiem większości odbiorców – nie tylko finansowym, ale również technicznym. Nie da się postawić turbiny wiatrowej na balkonie, podobnie jak instalacja paneli fotowoltaicznych na tak małej powierzchni byłaby nieopłacalna. Nawet w przypadkach, gdzie konsument ma możliwość samodzielnego wytworzenia energii elektrycznej, zazwyczaj nie rezygnuje z przyłączenia do sieci i nadal w dużym stopniu zależny jest od jej zewnętrznych dostaw. Niewątpliwie znaczna większość odbiorców energii elektrycznej była i będzie tylko jej konsumentami.

Znacznie lepiej wygląda sytuacja energii cieplnej. Technologie, które umożliwiają jej alternatywne pozyskiwanie, są łatwiej bardziej dostępne. Instalacje solarne, pompy ciepła, gaz ziemny, LPG czy piece stałopalne są obecne na naszym rynku od dłuższego czasu. Z tego powodu znacznie lepiej radzimy sobie z optymalnym zużywaniem energii cieplnej, nawet jeśli systemy jej regulacji są bardzo proste. Jednak w większości przypadków źródła te nie są zupełnie niezależne i do działania wymagają paliw, za które również, jak w przypadku energii elektrycznej, trzeba płacić. Stąd regulacja lub poprawa regulacji zużycia ciepła jest również czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę w przypadku instalacji automatyki.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY