REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Te innowacyjne panele są jak klocki Lego

  • Autor: propertydesign.pl
  • 02 kwi 2014 12:43
Te innowacyjne panele są jak klocki Lego
Aluminiowe panele sufitowe BXD, fot. Hunter Douglas

Hunter Douglas wprowadził akustyczne panele sufitowe umożliwiające zachowanie właściwości stropów z betonu aktywnego termicznie.

REKLAMA

Holenderska firma Hunter Douglas wprowadziła na rynek innowacyjne aluminiowe panele sufitowe BXD, które minimalizują straty energii w budynkach, jednocześnie zapewniając znakomitą akustykę pomieszczeń. Panele BXD są montowane z 30 mm odstępem, zwiększonym w porównaniu do standardowych modeli oferowanych przez firmę. Dzięki szerokiej ofercie rozmiarów paneli i swobodzie w ich układaniu, pozwalają one projektantom na stworzenie niepowtarzalnych wzorów sufitów. Panele są przyjazne środowisku, 90 proc. materiałów użytych do ich produkcji nadaje się do recyklingu.

Standardowe panele sufitowe dostępne na rynku uniemożliwiają przekazywanie do pomieszczenia ciepła lub chłodu zmagazynowanego w aktywnym termicznie betonowym stropie. Jednocześnie są niezbędne, by zapewnić wystarczającą dźwiękochłonność wnętrza. Hunter Douglas opracował panele sufitowe BXD, które są tak ułożone, że przestrzeń pomiędzy kolejnymi elementami (30mm) zapewnia stały przepływ energii oraz wysokie parametry izolacyjności i dźwiękochłonności pomieszczenia. Ewentualne pogorszenie parametrów jest bowiem niwelowane poprzez odpowiednie dostosowanie wysokości panelu. Przy wymiarach wys. 60 mm i szer. 30 mm, wartość dźwiękochłonna utrzymuje się na poziomie αW = 0.50. Dźwiękochłonność można zwiększyć nawet do poziomu αW = 0.85, zestawiając ze sobą panele o różnych wysokościach (30, 80 i 130 mm) z 20 mm odstępem.

Dostępność nowych paneli w wielu różnych wymiarach pozwala na stworzenie niepowtarzalnych wzorów sufitów, zwiększając możliwości projektantów. - Panele można porównać do klocków Lego. Właściwie stworzyliśmy serię elementów, które mogą być kreatywnie zestawione na wiele różnych sposobów. Zakres możliwości jest naprawdę imponujący - mówi Pieter van Rees, menedżer ds. marketingu Hunter Douglas.

W 2010 roku firma dostarczyła panele sufitowe typu BD do budynku holenderskiej regionalnej organizacji rządowej Brabantse-Delta odpowiedzialnej za stan wód powierzchniowych. W projekcie wykorzystano panele o wys. 40 mm, szer. 30 mm, z 20 mm odstępem, które miały za zadanie zwiększyć skuteczność oddziaływania aktywnego termicznie betonu. - W trakcie realizacji tego projektu stwierdziliśmy, że chcemy stworzyć bardziej otwarty sufit. W tym celu oddaliliśmy od siebie poszczególne jego elementy, zwiększając przestrzeń między nimi z 20 mm do 30 mm. W rezultacie pogorszyła się akustyka pomieszczenia. Hunter Douglas w odpowiedzi na wyzwanie opracował panele BXD, których właściwości sprawiają, że dźwiękochłonność wnętrza utrzymuje się na wysokim poziomie, a swobodny transfer ciepła i chłodu z uaktywnionego termicznie betonowego stropu do pomieszczeń zostaje zachowany - mówi Pieter van Rees.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY