REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Uczniowie i studenci w Polsce drukują w 3D

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 lut 2016 12:20
Uczniowie i studenci w Polsce drukują w 3D
Drukarka 3D Zortrax M200
Uczniowie i studenci w Polsce drukują w 3D
Uczniowie i studenci w Polsce drukują w 3D

Szkoły wyższe, średnie oraz zasadnicze, kształcące przyszłych designerów, mechanizatorów rolnictwa i mechaników korzystają z drukarek 3D wyprodukowanych przez polskich producentów.

REKLAMA

Firma Zortrax, jeden z czołowych światowych producentów drukarek 3D, poinformowała o wykorzystywaniu jej produktów w polskich szkołach. Z drukarek 3D Zortrax M200 korzystają bardzo różnorodne placówki, m.in. School of Form kształcącej przyszłych designerów, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, który wykorzystuje drukarki 3D w procesie nauczania techników mechanizacji rolnictwa, a także mechaników oraz operatorów pojazdów i maszyn rolniczych. W niedawno otwartym Zortrax Store w Warszawie zajęcia odbywają studenci Akademii Sztuk Pięknych.

Innowacje w nauczaniu

Ministerstwo Edukacji Narodowej od dawna poszukuje sposobów na zreformowanie systemu nauczania, tak by odpowiadał on na wyzwania stawiane przez współczesny świat, a uczniowie opuszczali szkoły z konkretną wiedzą, którą będą mogli wykorzystać w codziennym życiu. Niedawno ogłoszono program mający wprowadzać lekcje programowania w ramach zajęć z informatyki, już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Zajęcia mające uczyć porozumiewania się z maszynami miałyby być prowadzone na wszystkich szczeblach edukacji już od 2017 r. Ponadto niektóre polskie placówki edukacyjne zaczęły również implementować rozwiązania z zakresu druku 3D.

- Według badań, Polska odpowiada za przynajmniej 10 proc. światowego rynku druku 3D, branża w kraju jest wyjątkowo prężna, działa tu przynajmniej kilka firm poza nami, które starają się eksportować swoje wyroby w świat. Cieszy mnie, że polskie szkoły również widzą ten trend i korzystają z drukarek 3D w nauczaniu. To technologia, która wiele zmieniła i bardzo dobrą wiadomością jest, że coraz więcej placówek edukacyjnych stara się na te zmiany odpowiadać i za nimi nadąża – skomentował Rafał Tomasiak, CEO Zortrax.

Od designerów po mechanizatorów rolnictwa

Druk 3D znajduje zastosowania w bardzo wielu dziedzinach, od architektury, przez design aż po wszystkie branże produkcyjne, gdzie możliwości szybkiego prototypowania elementów pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Nic więc dziwnego, że drukarek 3D zaczęły w Polsce używać szkoły o bardzo różnym profilu.

Z urządzeń Zortrax korzystają już m.in. uczniowie technikum oraz szkoły zawodowej należących do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie (placówka działa pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa). Drukarki 3D wykorzystywane są w procesie nauczania w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa oraz mechanik, operator pojazdów i maszyn rolniczych.

- Na przedmiocie podstawy konstrukcji maszyn uczniowie poznają podstawy projektowania 3D w programie SolidEdge oraz sporządzania dokumentacji 2D na podstawie tych projektów. Gdy pojawiła się możliwość wydruku 3D, uznaliśmy, że to połączenie i możliwość fizycznego pokazania tego, co powstaje w komputerze. W tej chwili, po około 2 miesiącach użytkowania drukarki 3D mamy już kilkanaście gotowych modeli. Są to głównie elementy mechaniczne - tuleje, koła zębate, piasty, itp., ponieważ taki jest program nauczania – mówi Andrzej Sakowicz, kierownik praktycznej nauki zawodu w ZS CKR w Starym Lubiejewie.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY